Son Dakika

• No Posts Found

MHP’YE BELİRSİZ ECRİMİSİL DAVASI AÇTILAR

ECRİMİSİL,MHPVeysel Öztürk: Metin Mutafoğlu ve Mehmet Ali Oklay Nisan 2017 tarihinde avukatları vasıtasıyla ecrimisil davası açmışlar. 5 yıllık kira bedeli talep ediyorlar.

İsmail ERAVCI

MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk, 2003 yılında MHP ilçe binasını alırken, binanın alımında hisse sahibi olan 6 eski parti yöneticisinden 2’sinin 2017 yılı Nisan ayında 2. Asliye Hukuk Mahkemesine 5 yıllık kira bedelini tahsil etmek için belirsiz ecrimisil davası açtıklarını belirterek, bunun ilk duruşması için adliyeye geldiklerini söyledi.

Nisan ayından beri devam eden bir yazışma sürecinin olduğunu söyleyen Öztürk “Bu güne kadar kimseyle bu konuyu paylaşmak istemedik. Zira insanların yaptıkları ile ilgili kamuoyunda bir itibarı var. Birde bu itibarın altında yatan farklı kişilikleri var. Bizim bugün buraya gelmemize sebep olan kamuoyundaki görüntüleriyle kişilerin bazen şahsi fikirlerinin ne kadar farklı olabileceği bir tezahür.

KONU 2003 YILINDA

ALINAN PARTİ BİNASI İLE İLGİLİ

Bugün burada MHP Söke İlçe Teşkilatı olarak bulunmamızın sebebi binanın alımında hisse sahibi olan vakti zamanında MHP adına teşkilat binasını alan arkadaşların kendileri ile ilgili bizleri kiracı olarak görüp hak talep etmeleri. Bulunduğumuz teşkilat binası ile ilgili 2003 yılında mevcut ilçe yönetimi partiye bir bina kazandırmak amacıyla yönetim kurulu kendi arasında bir karar alıyor. Alınan karar neticisinde yönetimde bulunan 6 arkadaşın toplanacak paralarla ilgili 1980 yılında meydana gelen ihtilalde mevcut siyasi partilerin mallarına el konulması ve ilerde tekrar el konur düşüncesiyle siyasi partinin genel merkezi adına değil de burada şahıslar adına alınmasına, fakat şahıslar üzerine alınırken, bütün yapılan işlem MHP adına yapılıyor. Hisselerin 6 kişi üzerinde paylaştırılmasına karar veriliyor. Bu amaçla 6 arkadaş tam hisse 28 olarak kabul ediliyor. Tam hissenin 28 olarak kabul edilmesinin nedeni yapılan pazarlıklar neticesinde bina MHP adına alınacağı için 25 bin TL. parada anlaşılıyor. Mülk sahibi parti olacağı için bina daha ucuza alınıyor.

Burada isimleri geçen arkadaşlar Metin Mutafoğlu, Mehmet Ali Oklay bu gün bize dava açanlar. Şu anda partiyle alakaları yok. Mehmet Zararsız, Sait Cesur, Muhsin Tuntaş ve Tekin Yavuz arkadaşlar. Bunlardan Mehmet Zararsızla görüştüm. 4 arkadaş kendi ceplerinden çıkan para oranında hisse sahibi oluyorlar. Metin Mutafoğlu ve Mehmet Ali Oklay da dışardan yardım amacıyla toplanan paraları ikisinin arasında pay edilip onlar total üzerinden hisse sahibi oluyor. Burada önemli nokta herşeyin MHP adına yapılması. O dönemde kurbağa fabrikasından bazı iş adamlarından paralar alınıyor. Bu toplanan paralar sadece Mehmet Ali Oklay ve Metin Mutafoğlu üzerinden paylaştırılıyor. Böylece bunların hisseleri yükseltilmiş oluyor. Onlarında kendilerinin sunduğu katkılar var. Burada bir kez daha söylüyorum her şeyin MHP adına yapılıyor olması. Toplanan paralar dahil olmak üzere. Binanın tescili yapılıyor. 25 bin TL. dışında binaya 3 bin TL. masraf yapılıyor. Bunun 1500 TL.si tapu masrafı, 1500 TL.si müştemilat ile ilgili.

MUTAFOĞLU VE

OKLAY DAVA AÇTI

Toplanan paraların detayları bizde var. Gerekirse ilerde bu detayları da gireriz. Hatta 2013 yılından önce partide kimlerin ne kadar yardım yaptığı ile ilgili partide bir gurur tablosu da vardı. Ama bu tablo ne hikmetse 2013 yılında görevden alınan Metin Mutafoğlu tarafından kaldırılmış. Biz tabloyu bulamadık. Neden kaldırdılar, bunu kaldıranlara sormak lazım.

2013’te Metin Mutafoğlu yönetimi görevden alınıyor. Daha sonra biz göreve geldik. O dönemde bize binaya giremeyeceğimiz söylendi. Hisse sahiplerinden birisi binayı kiraya verebiliyor. Bizde Mehmet Zararsızla görüşüp binaya kiracı olarak girdik. MHP kendi binasına kiracı olarak giriyor. Parti adına iş yapanlar mülkü şahsı adına kullanmaya çalışıyorlar. Biz o dönemde kol kırılır yen içinde kalır diye konuyu gündeme getirmedik.

İşler böyle devam etti. Fakat Metin Mutafoğlu ve Mehmet Ali Oklay Nisan 2017 tarihinde avukatları vasıtasıyla ecrimisil davası açıyorlar. 5 yıllık kira bedeli talep ediyorlar. 5 yıllık kira bedeli talep ettikleri tarihlerde 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında. Kendilerine göre bir rayiç belirlemişler. Rayiç belli ise belirsiz ecrimisil davası açılamaz.  Buna rağmen belirsiz ecrimisil davası açıyorlar. Bu işin hukuki tarafı.

KENDİ DÖNEMLERİ İÇİN DE DAVA AÇMIŞLAR

Ecrimisil davası açtıkları ya da kira talebinde bulundukları tarihlerde 1 Ocak 2012’den Ekim 2013 tarihleri arasında kendileri zaten ilçe başkanı. Partiyi kendileri yönetiyor. Kendi yönetim dönemlerindeki kira bedelini bizden talep ediyorlar. Tam bir komedi.

2016 yılında il başkanlığı harekete geçiyor ve iki hissedar hisselerini genel merkeze devrediyor. Bunlar Tekin Yavuz ve Sait Cesur arkadaşlarımız. Şu anda 5 hissedar oldu. En büyük hissedar 28/10 ile genel merkez. 28/6 ile Metin Mutafoğlu, 28/5 Mehmet Ali Oklay, 28/4 ile Muhsin Tuntaş 28/3 ile Mehmet Zararsız. İnsanlardan topladıkları paralarla hisse sahibi olup, kira talebinde bulunuyorlar.

Biz bu konunun çözülmesi ile ilgili girişimlerde bulunduk. Fakat arkadaşlar olaya sadece maddi olarak baktıkları için o gün insanları nasıl kandırdıklarını mahkeme koridorlarında ispatlamış oluyorlar. Partiden ayrılışını üzüntü ve göz yaşı döküp ayrıldığını söyleyen insanlar, bu gün bir kuruş alabilmek için bu partiyi adliye koridorlarında oyalıyorlar.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.