Son Dakika

• No Posts Found

ARAÇLARIN KIŞ BAKIMLARINI YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

kışlık araç bakımıİsmail ERAVCI

Söke Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Refik Karataş, güvenli bir araç kullanmanın öncelikle aracın bakımlarının zamanında yaptırılmasından geçtiğini belirterek, özellikle araçların kış bakımlarının yaptırılması gerektiğini söyledi.

Refik Karataş konuyla ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada “Kış bakımı ile ilgili alınan kararlardan biri kış lastiği uygulaması. Ancak bu bizim bölgeyi kapsamıyor. Çünkü bizim bölgemizde kış mevsimi sert geçmiyor. Kışlar ılıman ve yağışlı geçiyor. Son yıllarda yağışlı geçtiğini de söylemek biraz zor. Buna rağmen araçların bakımlarını yaptırmak gerekiyor. Öncelikle yağışlı havalarda araçların sileceklerinin sorunsuz çalışması gerekiyor. Her kış mevsimine girerken mutlak şekilde sileceklerin değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü sileceklerin lastikleri yaz aylarında aşırı sıcakla birlikte çürüyor ve kışın yağışlı havalarda aracın camını iyi temizlemiyor. Aracın camı iyi temizlenmiyorsa sürücünün görüş mesafesini etkiliyor. Görüş mesafesi etkilenen sürücünün aracını kontrol etmesi daha zor oluyor. Yine bölgemiz her ne kadar kışın ılık ve yağışlı geçse de kısa süreli dondurucu soğuklar olabiliyor. Bunun için öncelikle araçlara antifiriz konulmasında büyük yarar var. Antifiriz aracın suyunun buz tutmasını önlemesinin yanında motorun çalışmasını kolaylaştıracaktır. Kışın araca antifiriz koymayı kesinlikle ihmal etmemek gerekli.

Aracın lastiklerinin de eski olmaması gerekiyor. Özellikle yağışlı havalarda dişleri silinmiş lastikler nedeniyle kayma riski daha da artıyor. Araçlarının lastikleri yıpranmış olan sürücüler daha dikkatli olmaları gerekiyor. Sürücülere bir uyarımda yağışlı havalarda kesinlikle hız yapmasınlar. Hız her zaman araç kontrolünü zorlaştırır. Ama yağışlı havalarda araç kontrolü daha da çok zorlaştırır. Keşke dememek için daha temkinli olsunlar. Kışın en önemli şey aracın silgilerinin yeni olması ve düzenli çalışması, antifiriz konulması ve lastiklerin yenilenmesidir. Bunun yanında ısıtma sisteminin de olması şart.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.