Son Dakika

• No Posts Found

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE DAHA İYİ OLACAK

YAĞIŞLARIN ARDINDAN ZEYTİN HASADI BAŞLADIMehmet İz: Geçen yıl Tariş Zeytinyağı Birliği 5 TL avans ödeme yaparken, bu sezon 8,5 TL. ön ödeme yapacak. Bu da gösteriyor ki zeytinyağı fiyatları geçen yıldan daha iyi olacak.

İsmail ERAVCI

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bölgede zeytin hasadı başladı. Şu anda dip zeytinleri toplanıyor. Henüz daha çırpma işinin tam başladığını söylemek doğru olmaz. Kasım ayının 25’inden sonra hasadın yoğun şekilde başlayabileceğini söyleyebilirim. Bölgede bu sezon zeytin rekoltesi yüzde 50 civarında. Bazı bölgelerde yüzde 100 doluluk yaşanırken, bazı bölgelerde hiç zeytin yok. Yani Bölgenin tam dolu olduğunu söylemek imkansız. Zaten yıllardır bölgenin zeytinde doluluk oranı yüzde 60’ı geçmiyor. Bunun en büyük nedeni iklim şartlarının değişiklik arz etmesinden kaynaklanıyor.”dedi.

Fabrika olarak zeytinyağı sıkımlarına başladıklarını söyleyen Mehmet İz zeytinyağı sıkım ondalıklarının değişmediğini belirterek “Ortaklardan yüzde 8, ortak dışı sıkımlardan yüzde 10 bizim hak yağ olarak adlandırdığımız ondalık alıyoruz. Fabrikalarda bu oran yüzde 12. Yani bizim sadece ortağımıza değil üreticiye de katkımız var. Desteğimiz var. Bunun için üreticinin Tarişe sahip çıkmasını istiyoruz. Bugün Tariş olmasaydı hak yağ oranları yüzde 8-10 değil, yüzde 15’ti. Hak yağ oranları 3 yıldır aynıysa bunu Tariş’e borçluyuz. Onun için destek istiyoruz.”dedi.

Mehmet İz açıklamasını zeytinyağı fiyatlarına getirerek “Zeytinyağı fiyatları maliyetin altında devam ediyor. Fiyatların bu sene daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği zeytin bu sezon zeytinyağı alımları öncesinde üreticiye ödediği fiyatı 8,5 TL olarak açıkladı. Bu bizim için çok iyi. Geçen sezon bu rakam 5 TL. idi. Bu da gösteriyor ki zeytinyağı fiyatları geçen yıldan daha iyi olacak. Bu bir göstergedir. Bunun için benim zeytinyağı üreticisinden isteğim satım sırasında panik yapmasınlar. Sakin olsunlar. İhtiyaçları kadar zeytinyağını satsınlar. Geri kalan zeytinyağını satmasınlar. Panik yapılmadığı takdirde zeytinyağı fiyatları yükselecektir.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.