Son Dakika

• No Posts Found

DENKLİK İLE KALFALIK VE USTALIK BELGESİ ALMAK KOLAYLAŞACAK

mustafa özayİsmail ERAVCI

Söke Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özay dün Söke’deki Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanları ile yaptığı toplantıda, kalfalık ve ustalık belgesi almanın denklik ile daha kolaylaştığını belirterek, 5 yıl sigortalı çalışanın kalfalık ve ustalık belgesi alabileceğini söyledi.

Dün saat 15.00’te Söke Esnaf Odaları Mehmet Ali Akkar Hizmet binasında yapılan toplantıya Söke Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarı Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı İbrahim Çallıoğlu, Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Samet Can, Terziler Odası Başkanı Salih Kılıç, Marangozlar Odası Başkanı Murat Elgin ve esnaf odalarında görev yapan sekreterler katıldı.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdür yardımcısı Levent Kocakaya’nın da hazır bulunduğu toplantıda Müdür Mustafa Özay, Mesleki Eğitim Merkezi kayıt şartları hakkında bilgi vererek “Mesleki Eğitim Merkezine kayıt yaptırmak için en az ortaokul mezunu olmak gerekiyor. Yani 8 yıllık zorunlu eğitimitamamlamış olmak gerekiyor. Çıraklar 6 gün devamsızlık yaptığında sınıfta kalıyorlar. Söke Mesleki Eğitim Merkezi eğitim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarıldı. Ortaokulu bitirmiş ve bir işyeri ile anlaşma yapmış olan çırak adayları 2 ay içinde merkezimize kayıt yaptırmaları gerekiyor. 10. Sınıftaki öğrenciler beceri sınavlarını geçtikleri takdirde kalfalık belgesi alıyorlar. 12. Sınıfın beceri derslerini bitirenlerde ustalık belgesi sahibi oluyorlar. “dedi.

Bir çırağın bir işyeri ile sözleşme yapması için öncelikle sağlık raporu alması gerektiğini söyleyen Mustafa Özay “Sağlık raporunu aile hekimleri vermiyor. Mutlaka bir işyeri hekiminden bunu almak gerekli. İşyeri hekimi yoksa tam teşekküllü bir hastaneden bu raporun alınması gerekiyor.”dedi.

Özay, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 52 öğrencinin TEOG kapsamında Mesleki Eğitim Merkezine yerleştirildiğini belirterek, bu öğrencilerden 35’inin kaydının yapıldığını söyledi. Özay bu sene 100 dolayında yeni kayıt yaptıklarını belirterek “Bir SMS ağı kurduk. Bu SMS ağı ile merkeze gelen öğrenci hakkında devamsızlıktan tutunda hemen her şeyi aileye anında bildiriyoruz. Bu arada aile ziyaretleri yapıyoruz. Açık Meslek Lisesi tercih edilmelidir. Yeni bir genelge ile 5 yıl sigortalı olarak çalışanlara denklik sınavı ile kalfalık ve ustalık belgesi veriyoruz. Bu büyük bir kolaylık. Herhangi bir işyerinde 5 yıl sigortalı çalışan kalfalık belgesi alma yolu açıldı. Merkezimizde 18 yaş üzeri çıraklarda var. Öğrencilere örgün eğitim şartlarında eğitim veriyoruz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.