Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASINDA PAMUK HASADININ YÜZDE 98’İ TAMAMLANDI

muzaffer kovancıİsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, Söke Ovasında pamuk hasadının sonuna gelindiğini belirterek, ikinci ürün pamuk hasadının büyük bölümünün  tamamlandığını söyledi.

Söke Ovasında en fazla yüzde 2 pamuğun hasat edilmesinin beklendiğini söyleyen Muzaffer Kovancı “Buğday arkasına ekilen pamukların hasadı bekleniyordu. Meteorolojinin pazartesinin yağmur demesiyle birlikte son kalan pamuklarda Pazar günü itibariyle hasat edildi. Örneğin ben Pazar günü itibariyle hasadı tamamladım. Birkaç gün daha beklenebilirdi ama yağmur uyarısıyla hemen hasat ettim. Pek çok arkadaşımda böyle yaptı. Yani Söke Ovasında pamuk hasadının tamamlandığını söyleyebilirim. Şu anda tarlada pamuk kaldıysa bile bu oran en fazla yüzde ikidir. Bir hasat sezonunun da sonuna geldik.”dedi.

Hasattan sonra pamuk çalılarının kesildiğini, arazilerin sürüldüğünü söyleyen Muzaffer Kovancı “Buğday ekmek isteyenler buğday ekecekler, ekmek istemeyenlerde Mayısa kadar arazisini boş bekletecekler. Yağmurlar bugüne kadar buğday eken üreticiler için faydalı olacak. Çünkü buğdaylar çimlenmeye başlayacak. Benim tahminlerime göre 20 bin ile 25 bin dekar arasında bir alan buğday ekilecek. Bu rakam yeterli değil. En az 50 bin dekar buğday ekilmesi gerekir. Buğday stratejik bir ürün. Mutlaka ekilmeli. Yılda iki ürün alabiliyoruz. Bunun için buğday ekilmeli.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.