Son Dakika

• No Posts Found

“ZEYTİNYAĞINDA YÜKSEK KALİTE İÇİN ZEYTİNİN OLGUNLAŞMASINI BEKLEYİN”

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, üreticinin zeytin hasadına başladığını belirterek, kaliteli bir zeytinyağı elde etmenin en önemli yollarından biri zeytini olgunlaştıktan sonra hasat edilmesi gerektiğini belirterek, bunun yanında hasat tekniğininde kaliteli zeytinyağı üretiminde önemli olduğunu söyledi.

Zeytinyağı kalitesinde olgunluk derecesinin yüzde 50 ve hasat tekniğinin yüzde 30 olmak üzere yüzde 80 zeytinyağı kalitesini etkilediğini söyleyen “Bölgemiz yaklaşık 215 bin dekar yağlık zeytin  9 bin dekar sofralık zeytin ile ülke bazında da önemli bir üretim bölgesinde yer almaktadır. Bu yıl üretim konusunda beklentiler oldukça fazla ve zeytin  yağının önemi sağlık açısından her geçen gün daha da artmaktadır. Dünya’da zeytin üretimi konusunda sayılı ülkelerden birisi olarak ihracatı daha da arttırmalı, ihracat için aracı ve pazar seçenekleri geliştirilmeli, toplama ve sıkım işlemleri için de uygun tesisler kurulmalı ,  mevcut ağaçlarımızı korumalı ve  arttırmalıyız. Hasada devam ettiğimiz bu günlerde hasat işlemleri, insan gücü ve maliyeti en yüksek üretimlerden biri olup maliyet içerisindeki payı %50’leri bulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde de zeytin yağı priminin yükseltilmesi, sofralık zeytine prim verilmesi ve üreticinin durumunun iyileştirilmesi konusunda Tarım, Gıda ve Hayvancılık bakanına taleplerimizi ilettik.

Zeytinyağı kalitesini, zeytinin olgunluk derecesi %50,hasat tekniği %30 yağ üretim yöntemi %15, depolama şekli %5 etkilemektedir. Bu nedenle hasat işlemlerine yağ kalitesi konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Mekanik hasatta titreşim veya sarsıcı aletler sayesinde insan gücünü azaltan toplama sağlanmaktadır  ancak eğimi yüksek zeytinliklerde bu hasat zorlaşmakta ve klasik hasat yöntemi olan elle veya sırıkla hasat yapılmaktadır. Elle yapılan hasat gayet doğru bir hasat olmasına rağmen sırıkla yapılan hasatta ise, vurmalar ve darbelerden dolayı dallardaki yaralanmalar , bir yıl verip bir yıl vermemeyi (periyodisiteyi) şiddetlendirmektedir. Meyvede oluşan yaralanmalardan dolayı rekolte ve kaliteyi düşürmektedir. Ayrıca bu yaralanmalardan dolayı zeytin dal kanseri ve yara koşnili zararlısının da yayılmasına neden olmaktadır. Hasat sonrası bu yaralanmalardan dolayı hastalık ve zararlıların yayılmasını önlemek amaçlı bordo bulamacı kullanılması gerekmektedir.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.