Son Dakika

• No Posts Found

FELSEFE SÖYLEYİŞİLERİNİN BİRİNCİSİ SÖKE’DE YAPILDI

Prof Dr. Metin Coşar: Felsefe bir yaşam biçimi. Felsefeli bir yaşam biçimi diğer yaşam biçimlerinin üzerine oturtulmuş, sorgulayan, sorgulayıcı, devindiren, devindirici, yenileştiren ve yenileştirici bir yaşam biçimi sağlayabilir

İsmail ERAVCI

Söke Kaymakamlığı himayelerinde Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önderliğinde geçtiğimiz yıl Söke’deki 4 Anadolu Lisesi tarafından başlatılan ‘Felsefe Kazan Biz Kepçe’ projesi bu eğitim-öğretim yılında da devam ediyor.

Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Söke Anadolu Lisesi, Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi, Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından yürütülen “Felsefe Kazan biz kepçe” projesinin yıl boyunca çeşitli etkinlikle devam edeceği belirtildi.

Proje çalışmalarının bu sene de yoğun şekilde yürütüleceğinin ilk sinyali dün Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonundaki yapılan söyleyişi ile verildı. Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Coşar’ın konuşmacı olarak yer aldığı söyleşi yaklaşık 2 saat sürdü. Prof. Dr. Metin Çoşar’ın dinleyicilere yaptığı sunum büyük bir dikkatle dinlendi. Öğrenciler zaman zaman sordukları sorularla felsefe ile ne kadar yakından ilgili olduklarını gösterdiler.  Söyleşi Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda yapıldı. Felsefe söyleşisini dinleyenler arasında Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Milli eğitim Müdürü Özden Karakuş Erdoğan, okul müdürleri  ve öğrenciler yeraldı.

Söke Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Levent Yıldız söyleyişinin başında proje hakkında genel bir bilgi verdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Metin Coşar, konuşmasına felsefenin tanımını yaparak başladı. Metin Coşar; “Bir şekilde felsefe okuyun, felsefeyle uğraşın. Felsefe ile yaşamaya çalışın. Bizim oğlan, kız elden gitti, tanrısız olacak. Kafayı sıyıracak. Bunları düşünecektir karşınızdaki insan. Tabi felsefe böyle bir şey midir, kesinlikle böyle bir şey değildir. Felsefe ne değildir. Felsefe önce bir beyin cimlastiği değildir. Ben felsefe okuyarak güzel düşünebilirim. Doğru düşünebilirim. Bunları sağlayabilirim. Gerçekten okursanız sağlayabilirsiniz. Felsefe bir ataizm, bir tanrısızlık veya bir tanrıcılık kurmakta değildir. Felsefenin kökenini bu topraklarda çıkıyor, Söke’den çıkıyor. Selçuk’tan çıkıyor, bu bakımdan siz çok şanslısınız. Felsefenin köklerinde karşıt kültür oluşturma var. Felsefe bir soru sormaktır. Bir yerden başlamaktır ama felsefenin sorusu nasılsın, iyimisin şeklinde sorular değildir. Felsefenin sorusu fantazilerden gelir.  Felsefenin soruları günlük değildir, felsefe olmayanları sorgulatır. Felsefe size mevcut gidişat içinde, yaşamınız içinde karşılaşabileceğiniz , en ağır durumlarla karşılaşabilirsiniz ” dedi.

Dünya’da görüşleri en fazla itibar eden felsefeci Kant’tan örnekler veren Metin Çoşar “İnsan yürüdüğünü ancak düştüğü zaman anlayabilir. Düşerseniz yürüdüğünüzü anlayabilirsinis. Bu zor bir durumdur. Felsefe bir yaşam biçimi. Felsefeli bir yaşam biçimi diğer yaşam biçimlerinin üzerine oturtulmuş, sorgulayan, sorgulayıcı, devindiren, devindirici, yenileştiren ve yenileştirici bir yaşam biçimi sağlayabilir. Bunu nasıl ve ne ile yapar. Bunu biraz önce söylediğim sorgulama ile yapar. Herkes felsefe yapabilir. Herkes felsefece düşünebilir. Felsefece düşünmek gündelik olaylardan örnek vererek devam etmek istiyorum. Sizin kulağınıza veya gözünüzü tırmalayan bir şey varsa sahip olduğunuz doğrunun konuyu yanlıştan ayırma yetinizi yani sağ duyunuza ters düştüğünü görmeye başladığınız andan itibaren felsefe yapıyorsunuz demektir. Ama bu zor. Neden zor? Yani olmaması gereken bir şeyi olmaya başladığını gördüğünüzde onu sorgulamaya başlıyorsunuz. Bu size tercihlerinizi kazandırıyor. Zor ama mümkün olabilen tercihlerinizi kazandırmaya çalışıyor.

Biz felsefesi olan bir toplum muyuz, hayır değiliz. Çürkü karşıt kültürler üretebilmektir felsefe. Felsefenin bir temennisi bir de sorusu var. Felsefe bize kerdisine açan, bize bir insan duası sunmaya çalışan, sunan ve bu doğa ile birlikte olabilmektir.”dedi.

Öğrencilere “ne okursanız okuyun ama mutlaka okuyun” diyerek tavsiyede bulunan Öğretim Üyesi Metin Coşar, gençlerden mutlaka felsefeyi okumalarını söyledi.

Söke’de ‘Felsefe Kazan Biz Kepçe’ projesi kapsamında gerçekleşen Metin Coşar söyleşisi karşısılık soru ve cevaplarlar sohbet şeklinde devam etti. Söyleyişi sonunda Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Prof. Dr. Metin Çoşar’a çiçek ve plaket taktim etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.