Son Dakika

• No Posts Found

Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci halk sağlığını etkiliyor

AYDIN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. FEVZİ YAVUZYILMAZ, “TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE AKILCI OLMAYAN İLAÇ KULLANIMI VE ANTİBİYOTİK DİRENCİ HALK SAĞLIĞINI ETKİLEYEN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİDİR” DEDİ.

HABER MERKEZİ

Aydın İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir” denildi.

Açıkmada şu görüşlere yer verildi. “Akılcı olmayan ilaç kullanımı antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, yan etki görülme sıklığı ve şiddetinin artmasına sebep olur. Buna bağlı olarak hastaların tedaviye olan ‘uyumunu azaltabilir ve sonuç olarak olarak tedavi maliyetlerinin yükselmesine neden olabilir. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından antibiyotik direnci konusunda farkındalık oluşturulması, iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile 18 Kasım’ı içine alan hafta “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” olarak belirlenmiştir. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Ilçe Sağlık Müdürlükleri ve Hastanelerde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık yaratmak amacı ile eğitimler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Eğitim ve bilgilendirmeler okullarda, hasta bekleme salonlarında, köy kahvehanelerinde, Kuran Kurslarında vb. yerlerde gerçekleştirilmektedir.

Bu eğitimlerde akılcı ilaç kullammı hakkındaki afiş ve el broşürlerinin dağıtımları yapılmaktadır. Yapılan eğitimlerde doğru ilaç, doğru kişi, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru şekilde ilaç alımının önemli olduğu, kendiliğinizden ya da başkalarına danışarak ilaç alınmaması ve başkalarına ilaç tavsiyesinde bulunulmaması konuları vurgulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan sağlık personellerine de hizmet içi eğitimler yapılmaktadır. Bu kapsamda Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı Ilaç İl koordinatörlüğü başkanlığında aile hekimlerine yönelik influenza benzeri hastalık yönetimi ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.

ANTİBİYOTİKTE DEĞIL SAĞLIĞINIZDA ISRARCI OLUN! HEKIME DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN! ÇOK İLAÇ DEĞIL DOĞRU İLAÇ İYİLEŞTİRİR!”

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.