Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OSB’DE 14,1 MİLYON TL.LİK ALT YAPI YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRİLDI


İsmail ERAVCI 

Söke OSB yönetimi tarafından, 1Kasım 2017 tarihine kadar Söke Organize Sanayi Bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilirken, Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun OSB yönetim kurulu başkanlığına geldiği  22 Nisan 2016 tarihi öncesinde 3 firma üretim yaparken daha sonraki 19 aylık dönemde 6 fabrikanın daha üretime başlamasıyla birlikte üretimdeki fabrika sayısının 9’a yükseldiği belirtildi.

22 Nisan 2016 öncesinde Yiğitler, Noordzee ve Hassüt üretime başlarken,22 Nisandan sonra Hayal Seramik, Biomar Sagun, Taner İnşaat, Aytaş Beton, Mavi Bayrak ve Ege Gaz Beton fabrikalarının üretime geçmesiyle bu sayının 9’a çıktığı belirtildi. Söke OSB yönetiminden yapılan açıklamada, Söke Organize Sanayi Bölgesindeki firmalarda 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle çalışan kişi sayısının 732’ye ulaştığı belirtilirken, bunun yanında 14 firmanın, değişik inşaat faaliyetleri devam ettiği öğrenildi. OSB’deki katılımcı firmalardan 6’sının daha 2017 yılı sonuna kadar inşaat ruhsatı almak üzere proje çalışmalarını yürüttükleri bilgisi verildi. Söke OSB’den verilen bilgide son 19 aylık süre içinde toplam 9 adet ve 513 bin 907 m2’lik sanayi parseli tahsisinin gerçekleştirildiği belirtilerek, şu anda Söke OSB’de boş sanayi parseli bulunmadığı ve toplam tahsislerin % 43’ünü 22 Nisan 2016 tarihinden sonraki 19 aylık dönemde gerçekleştiği belirtildi. Mali konularla ilgilide bilgiler verilerek, geçmiş döneme ait alacaklardan yaklaşık 4.2 milyon TL.lik kısım tahsil edilerek Arsa Katılım Avans Alacağının kalmadığı belirtildi. Etkin Mali Disiplin sayesinde 10 milyon TL’lik kredi borcundan kalan 7.1 milyon TL.lik kısmı ödenerek borcun kapatıldığı ve Söke OSB’nin kredi borcunun kalmadığı kaydedildi. Bu arada İmar tadilatı yapılmasına engel olan 3 adet parselin kamulaştırılması tamamlanarak tahsislerin yapılmasının önü açıldığı bilgisi verildi.

Verilen bilginin son bölümünde şu görüşlere yer verildi “Yeni tahsisler, son imar planı değişen koşullar dikkate alınarak 2017 yılının başında alt yapı uygulama projelerinin tadilatı tamamlanmıştır. Özellikle 2017 yılı Alt Yapı yatırım yılı ilan edilmiş ve tüm çalışmalar bu ilke üzerine başlatılmıştır.

Ayrıca Söke DSB Altyapı İnşaat Çalışmaları kapsamında; Söke Organize Sanayi Bölgesinin ekonomik ve sosyal değerini artıracak, çevresine katkı sağlayacak önemli bir proje olan Yükleme Boşaltma ve Lojistik Merkez Projesindeki inşaat çalışmaları 2017 şubat ayında başlandı.

Alt yapının en önemli özelliklerinden biri olan atık su ve yağmur suyu imalatlarındaki boru ve baca malzeme temin ve montaj işlerine 2017 yılının ikinci yarısında başladı ve şu anda yaklaşık yüzde 90 seviyesine ulaştı.  Yol eksik dolguların projeye uygun tamamlanması ve üzerine sathi kaplama yapılması işi ile ilgili çalışmalar kapsamında, 30 metrelik prestij yolundaki imalatlar tamamlanarak trafiğe açıldı, acil olan yollardaki çalışmalar mevsim koşullarına bağlı olarak devam ediyor.

OSB alanı içinden geçmekte olan mevcut enerji hatlarının deplasmanı çalışmaları devam etmekte olup büyük ölçüde tamamlandı.  2017 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanmıştır.  Bölgemiz temiz su ihtiyacının karşılanması için OSB içinde 2 adet derin su kuyusu açılmış ve öngörülen su miktarı elde edildi. İhtiyaca göre bu kuyulara ilaveler yapılacaktır. Güvenliğin sağlanması için OSB çevresine 3 km. uzunluğunda tel örgü ile çevrildi.

Temizsu ve arıtma geri dönüşüm suyu dağıtım şebekesi ile 2 bin metreküplük su deposu dağıtım işi ihalesi yapıldı ve depo inşaatına başlandı. Alt yapı işleri için toplam 14 milyon 100 bin TL.lik 10 adet alt yapı ihalesi gerçekleştirildi.”

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.