Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – YENİ SÖKE GAZETESİ 25 YAŞINDA

MUSTAFA ULUÇAY

Çeyrek bir ömür, çizgiden hiç sapmadan, amacından ödün vermeden, sadece vatandaşına ve yöresine hizmet vermek idealiyle yola çıkan gazeteniz Yeni Söke 25 yaşına girdi. Bazılarının zannettiği gibi kimsenin arkasına sığınmadı, ianesine tenezzül etmedi, sadece kendi gücü ve imkanlarıyla ve tabi siz değerli okurlarının da desteğiyle hodri meydan dedi, azim ve cesaretle doğru bildiği yolda, hak ve adaletle yürüdü ve yürüyor. Evet, Yeni Söke Gazetesi, Söke’ye ve yöresine alnının akı, elinin emeği, akıl ve gözünün nuruyla çıktığı yoluna vakarla ve onurla devam ediyor. Bu amaçla toplumun inancına, örf-âdet ve kültürüne, genel ahlak ve devletinin yasalarına sadakatle bağlılığını vatandaşına hizmetle sürdürüyor. Haberin doğruluğu, vaktinde okurunun eline ulaşmasındaki titizliği, samimiyeti, vatandaşın hak ve hukukuna dikkatle riayeti ve seviyeli yayıncılığı ile gazeteniz Yeni Söke Allah’ın izni ve siz değerli okurlarının desteğiyle bu yoluna devam edecektir. Haber, yorum ve araştırmalarını, siz aziz okurlarının güven, merak ve zevkle okuyup takip etmenizi sağlama yolunda sonuna kadar kararlıdır. Bu yolda, bu çizgide ve bu idealde, siz okurlarının da desteği ve güvencesiyle daha nice-nice çeyrek yıllar ümidiyle yolun açık, bahtın ak ve istikbalin parlak olsun Yeni Söke Gazetesi diyorum. Ayrıca, bu vesileyle gazete sahibi Sayın Hasan Hüseyin Yavaşoğlu’nu ve gazeteye hizmeti geçen her çalışanını gönülden tebrik ediyor ve onlarında kutsal emeklerinin Allah’ın nezdinde zayi olmamasını gönülden diliyor  ve hep birlikte mütevazi bir yerel basın ailesi olarak 25 yaş günün kutlu olsun Yeni Söke diyorum. Yararlı ve hayırlı hizmetlerinin devamını diliyorum.

ZAMANDA  YOLCULUĞA  DEVAM

Kış geldi, kışın olayları da geldi, kar, yağmur, soğuk, tipi ve buzlanma, ülkenin farklı bölgelerinde hükmünü sürdürüyor. Halk tabiriyle fakir günleri gitti, artık zengin günleri geldi. Kışın gelmesi dolayısıyla ihtiyaçlar ve zaruretler de geldi ve bazılarımızın boynunu büküyor. Kışın en önemli sorunlarından biri  soğuktan korunma. Bu nedenle vatandaş kışın soğuğunda ekonomik durumuna göre dört farklı türde ısınmaya çalışıyor. Bu farklılıkları da şöyle sıralayabiliriz, bazıları doğalgaz ve kaloriferle, bunlara güç yetiremeyenler de klima ve kömürle kışı geçirmeye çalışıyor. Bu hengamede, çalı-çırpı ve odunla ısınmaya çalışanlar yok mu? Elbette vardır. Toplum hayatı bu, herkes bu memlekette balla, börekle yaşamıyor. Belki akşam evine ekmek götüremeyenler bile vardır. Yoksa, benim karnım tok, sırtım pek, herkeste böyledir demekle öyle olunmaz. Her toplumda sıkıntılı insanlar vardır, bunlar fark edildiğinde ilgisiz ve kaygısız olmak doğru değil. Onun için, sosyal muhtevalı olan dinimiz açısından “komşusu açken tok yatan bizden değildir” inancı egoistliği reddeder. Birbirimizin dertleriyle dertleneceğiz, zor durumda olan kardeşlerimize yardım elimizi uzatacağız. Ne demişler? “Düşmez, kalkmaz bir Allah. Evet, Kemalpaşa Mahallesi Küme Evleri Sakinleri İlçe İnsan Hakları Kuruluna başvuracaklarını söylüyorlar. Çünkü, çok önemli konuda sosyal haklardan mahrum olduklarını ifade ediyorlar. Belediyeden gereken hizmetleri alamıyor birçok alanda mağduriyet yaşıyoruz diyorlar. Bu arada birde, geçen hafta “Kadına şiddet” konusunda bir tepki vardı. Bu konu ve son aylarda sokak kavgaları artar oldu, bunların nedenleri mutlaka araştırılmalı ve bu şiddet hareketleri mutlaka bilimsel birtakım çalışmalar ve yöntemlerle önlenme yoluna gidilmelidir.

ÜRETİM VE TÜKETİMDE    PLANLAMA

Doların yükselmesiyle pamukçunun yüzü gülüyor, iyi ama petrol fiyatları da artıyor. Tabi, petrole dayalı birtakım ürünlerde doların yükselmesinden nasibini alıyor. Yani, bir taraftan sevinelim derken, diğer taraftan da üzülüyoruz. Söke Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Sayın Mustafa Ali Öz, Pamuk fiyatlarının ifade ettiğimiz gibi yükselmesi nedeniyle, üretici buğday üretimine cesaret edemiyor diyor. Acaba öyle mi? Yoksa, doğru-dürüst bir planlama yapılmadığından mı? İlerde yılın nasıl geleceğinden emin olunmadığından mı? Bu yıl narenciyenin az olduğu söyleniyor, geçen yıl bazı üreticilerin ürünü bahçe de kalmıştı. Bu durum karşısında Portakal üreticileri emeklerinin karşılığını almak istiyor anlamında bir haber vardı gazeteniz Yeni Söke’de. İnşallah temenni ederiz alırlar. Lakin, biz enteresan bir toplumuz, bazı illerimiz de duyuyoruz belediyeler su parası almıyormuş, ama bizde her yıl zamlanıyor. Bazı vergileri Büyükşehir ayrı, İlçeler ayrı alıyor. Şimdi yumurtaya üç ayrı rakam konuluyormuş. 0-1-2 Gezen, dikilen ve oturan tavuk yumurtaları! Bu arada et konusunda fiyat ayarlaması iyi oldu. Vatandaşlar durumdan memnun azda olsa et yiyor ve yiyeceğiz diyorlar. Yılbaşı geliyor, daha önceki yıllarda olduğu gibi kapıda bekleyen zamlar vardır sanırım. Et meselesinde Sayın Fakıbaba endişe etmeyin bu durum devam edecek, isteyene hayvan yetiştirme konusunda destek de vereceğiz diyor. Fakıbabaya teşekkür ediyoruz. Evet, Devam eden yağmurlar zeytincinin yüzünü güldürürken, kırsal kesimde bütün üreticileri de sevindirdiği gelen haberler arasında. Bundan sonra da Allah’tan afatsız ve felaketsiz bol-bol bereketli yağmurlar vermesini diliyoruz. Bu dilek ve temennilerle, bu haftaki yorumumuzu da burada noktalıyor ve herkese esenlikler niyaz ediyorum. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.