Son Dakika

• No Posts Found

ÜRETİCİYE TEBLİĞ ŞOKU

Kocabaş: Farklı bir ürünün yetiştiriciliğinin yapılması, ekonomik açıdan pamukla kıyaslanamayacak şekilde düşük ve pamuk üretiminin getirdiği kazancın neredeyse 6 kat altındadır

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, dün yaptığı açıklamada,2017 yılı bitkisel üretime desteleme ödemesi yapılmasına dair tebliğde yapılan değişiklikle 3 yıl aynı ürünün ekilmesi durumunda 3. Yıl üreticiye destekleme ödemesi yapılmayacağına ilişkin yer alan açıklamanın kendilerinde şok etkisi yarattığını söyledi.

Kocabaş yaptığı açıklamada “2017 yılı bitkisel üretimi destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğini açıklanmasıyla beraber desteklemelerden yararlanamayacaklar bölümünde yer alan ‘’2017 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.’’ denilmektedir.” denildiğini berterek bunun özellikle Söke Ovasında pamuk ekimini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti.

Kocabaş yaptığı açıklamada “Bu tebliğe göre aynı ürün 3 yıl arka arkaya ekilirse üretici 3.yıl yapmış olduğu üretimin desteğini alamayacaktır. Buradaki amacın, münavebeli ekim yapılarak oluşabilecek toprak yorgunluğunu, toprak hastalık etmenlerini önlemek olduğu ve gübre maliyetlerinin düşürülmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.”dedi.

Her ne kadar toprak ve bitki için son derece faydalı bir uygulama olsa da, üretici için bu durumun ekonomik açıdan uygun olmadığını söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş Söke Ovasının koşullarının göz önünde bulundurulmasını isteyerek “Söke Ovası koşulları incelendiğinde, tuzluluk oranı fazladır ve pamuk bitkisi bölgemizde, bu tuza dayanıklılığından dolayı da tercih edilmektedir. Her ne kadar pamuk bitkisi tuzluluğa karşı toleranslı bir bitki olsa da bazı durumlarda yeterli olmamakta ve araziyi yıkama ihtiyacını zorunlu kılmaktadır. Kışın yıkama amacıyla su basılan arazilerde münavebe için herhangi bir ürün yetiştirilememektedir.

EKİPMAN YATIRIMI BOŞA GİDER, ÜRETİM AÇIĞI ARTAR

Öte yandan üreticimiz, uzun yıllar boyunca tüm alet ve ekipmanlarını pamuk üretimi üzerine kurmuş ve yatırımlarını bu yönde yapmıştır. Farklı bir ürünün yetiştiriciliğinin yapılması, ekonomik açıdan pamukla kıyaslanamayacak şekilde düşük ve pamuk üretiminin getirdiği kazancın neredeyse 6 kat altındadır. Ülke geneline de baktığımızda pamuk ihtiyacının 2015-2016  ICAC verilerine göre 1470 bin ton olması, Ülkemizde üretimin 700 bin tonda kalması, geriye kalan 786 bin ton pamuğun ithalat yapılması nedenleriyle üçüncü yıl aynı ürüne destekleme ödenmemesi kararı bölgemizde her yıl pamuk üretimi yapan üreticilerin başka alternatifi olmamasıyla beraber ciddi bir ekonomik sıkıntıya sokacaktır. Ülkemizi de daha fazla ithalat yapmaya zorlayacaktır. Bu durumun üreticimiz lehine düzeltilmesi için gerekli çalışmalara başladık. Yetkililerin de bu kararı tekrar gözden geçirip değerlendirilmesi ve pamuk üretiminin bu kanunun dışında tutulması gerekmektedir”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.