Son Dakika

• No Posts Found

AKDENİZ MUTFAĞINDA FARKLI TATLAR VE BAKIŞLAR İÇİN AVRUPAYA GİDİYORLAR


İsmail ERAVCI 

Kız Meslek Lisesi olarak bilinen Söke Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Erasmus programı kapsamında Ocak ve Mart aylarında Avrupa’ya gidiyorlar. Proje ortağı olan okulların davetleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan eğitim programının 21 gün süreceği belirtildi.

Erasmus projesinin Cuma günü Söke Cafer Efe Masleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonunda yapılan tanıtım toplantısına Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun başka bir toplantısı olduğu için katılamazken, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Özden Erdoğan toplantıya gecikmeli olarak katıldı. Akdeniz Mutfağında farklı Tatlar, farklı bakışlar projesi kapsamında ilk gezinin 7 Oçak 2018 tarihinde İspanya’ya katılacağı belirtildi. Başlarında idareci ve öğretmenleri ile birlikte 7 Oçak tarihinde İspanya’ya gidecek öğrenci kafilesinde 7 öğrencinin bulunduğu bilgisi verildi. Öğrenciler 21 gün boyunca İspanya’ da Akdeniz Mutfağında farklı tatlar ve farklı bakışlar konusunda eğitim görecekler. Projenin ikinci ayağında ise diğer 7 kişilik öğrenci grubu 11 Mart Tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’e gidecekler. Öğrenceler burada da 21 gün kalarak Akdeniz Mutfağında farklı tatlar ve farklı bakışlar konusunda eğitim görecekler.

Projenin tanıtımı öncesinde okulun hedefleri konusunda bilgiler verilirken, Avrupa Birliği projesini hazırlayan bölümün amaçları hakkında bilgiler verildi. Bölgede turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu aşçı, aşçı yamağı, mutfak personeli, servis elamanları gibi ara elamanları yetiştirmek olduğu belirtildi. Ayrıca hazırlanan proje ile Avcrupada iş başında eğitim almalarının amaçlandığı bilgisi verildi. Böylece mesleki yeterlilik kazanmalarını sağladıkları belirtilirken, öğrencilerin turizmdeki gelişmeleri de izleme imkanına kavuşacakları belirtildi. Özellikle İspanya ve Fransa’nın bu konuda oldukça ilerde olduğu belirtildi. Proje ile birlikte öğrencilerin Akdeniz mutfağında Türk ve diğer mutfakları karşılaştırma olanaklarını bulacakları belirtildi. Öğrencilerin Avrupa mutfağını benimsemiş, yeterliliğini kazanmış öğrenciler olarak yetiştirilmelerinin hedeflendiği bilgisi verildi.

Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Özden Erdoğan yaptığı açıklamada “Öğrencilerimiz 21 gün boyunca burada projeyi tatbik edecekler. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Güzel bir çalışma. Bu bir ekip çalışmasıdır. Güzel bir çalışma yönünde ilerliyorsunuz. Bu öğrenciler yurt dışına gidecek. İspanyıa ve Fransa gibi ülkeleri görecekler. Öğrendiklerini orada denemek ufuklarını genişletecek. “dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.