Son Dakika

• No Posts Found

BARKOT BULUNMAYAN ÜRÜNLER 2018 YILINDA GÜVENSİZ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK

HABER MERKEZİ

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş yaptığı açıklamada., 2018 yılı tarımsal destekleme tebliğinin yayınlanmasıyla birlikte, tarımsal desteklemelerde ve tarımsal uygulamalarda yeni değişikliklerin üreticileri beklediğini belirterek, barkot bulunmayan ürünlerin güvensiz olarak değerlendirileceğini söyledi.

Kocabaş yaptığı açıklamada “ Ödenecek olan tarımsal desteklemelerde daha önce söylendiği üzere mazot desteğinin %50’ye kadar çıkarılmasıyla beraber 2017 yılında çiftçilere ödenen 723.000 TL mazot desteği 2018 yılında 1.900.000TL’ye çıkacak, pamuk yetiştiriciliğinde yüksek miktarda mazot kullanımının yaratmış olduğu etkiyi bir nebzede olsa indirecek ve üreticimizi rahatlatacaktır.”dedi.

Barkot bulunmayan ürünlerle ilgili de açıklamalarda  bulunan Kocabaş “Nitratlı gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanımı nedeniyle barkod uygulaması getirilmesiyle, 1 Ocak 2018’den itibaren barkod bulunmayan ürünler güvensiz ürün olarak değerlendirilecek. Ancak bu uygulama gübre üretimine maliyet olacağından dolayı gübre fiyatlarını da arttırarak üreticiye yansıyabilir.

5 DEKAR ÜZERİNE

SERTİFİKALI TOHUM

Yeni dönemde 5 dekarın üzerindeki tüm araziler için sertifikalı tohum kullanımı şartı getirilerek uymayanlara destekleme verilmeyecek. Bu durumda da her tohumda çıkış gücü birbirine yakın olacak, hasat işlemleri kolaylaşacak ve tohum maliyeti azalacaktır. Bu uygulamanın ülkemiz açısından verimlere olumlu yansıyacağını umuyoruz.

BESİ DESTEKLERİ

Besi desteği de yeni dönemde tekrar uygulanacak ve 50 başa kadar kapasiteye sahip küçük ölçekli işletmelerde yerli hayvanlardan ürettikleri karkas et için hayvan başına 250 lira destekleme yapılacak. Veteriner hekim bakımı, aşı ve kulak küpe bedeli alınmayacak olması üretime olumlu yansıması planlanan çalışmalardır ancak destekleme karkas sayısı olarak değil de karkas kg olması gerekmektedir. Bu şekilde üretimde dağıtılan destekleme daha eşit olacaktır. Mera alanları çoğaltılmalı, yem maliyetlerini de düşürecek çalışmaların yapılması gerekmektedir. Umarız yeni yılda bu yenilikler düzenli bir şekilde uygulanır ve verime katkısı olur.” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.