Son Dakika

• No Posts Found

KÜÇÜKLER DEPREMİ BÜYÜKLERE ANLATTI

İsmail ERAVCI

Son günlerde sık sık depremler meydana gelirken, depremden korunma yolları konusunda da vatandaşlara bilgiler veriliyor. Bunlardan biri önceki gün Söke Sıdıka İlkokulu’nda yaşandı. 4. Sınıf öğrencileri büyüklere deprem sırasında ve depremden sonra yapılması gerekenleri anlattılar.

Sosyal Bilgiler Dersinde deprem ünitesini okul bahçesinde işlediler. Okul bahçesinde stand oluşturuldu. Yapılan makyaj ile deprem sırasında yaralanan öğrenciler temsili olarak canlandırıldı. İlkokul 4’üncü sınıf öğrencileri öncelikle sınıfta teorik olarak öğrendikleri bilgileri uyguladılar. Depremden önce alınması gereken önlemleri anlatan öğrenciler, deprem sırasında alınması gereken pozisyonları da gösterdiler. Düdükleriyle haberleşmenin nasıl yapılacağını gösteren öğrenciler “Deprem değil binalar öldürür. Depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır. Öncelikle daire içindeki hareketli eşyalar sabitlenmelidir. Çünkü deprem sorasında bu eşyalar hareket ettiği için bu hareket sırasında yaralanmalara ve ölümlere neden olabiliyor. Bunun yanında mutlaka bir adet deprem çantası olmalıdır. Bu deprem çantası içinde su, el feneri, yiyecek, bir cep telefonu, bir radyo, ilk yardım malzemeleri, pil gibi malzemeler bulunmalıdır. Özellikle susuz yaşayamayız. Su mutlak şekilde bulunmalıdır.

Bölgemiz birinci derece deprem bölgesi. Çok sık aralıklarla sarsıntılar oluyor. 3 ile 5 arasında değişen sarsıntılar bizleri depremi unutturmuyor. Depreme sürekli hazırlıklı olmak durumundayız. Burada amacımız depreme dikkat çekmek. Çünkü deprem en çok karşılaştığımız doğal afetlerin başında geliyor.”dediler

Yaklaşık 2 saat boyunca öğrenciler deprem ve depremden sonra yapılması gerekenleri büyüklere anlattılar. Öğrenciler anlatırken, büyükler can kulağı ile dinlediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.