Son Dakika

• No Posts Found

AYNI AKİBETİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

İsmail ERAVCI

 

Söke

Yeniköy Mahalle Muhtarı Casim Karayiğit, Bağarası Sarp Deresinin sularının tahliye edilmemesi nedeniyle pamuk hasadında zorluklar yaşadıklarını belirterek, eğer Sarp Deresinin sularını tahliye edecek kanalın açılmaması durumunda önümüzdeki yıllarda aynı sorunların yaşanacağını söyledi.

Önceki hafta DSİ 21. Bölge Müdürlüğüne giderek Sarp Deresinin kendileri için oluşturduğu tehlikeyi bir kez daha anlattığını söyleyen Yeniköy Muhtarı Casim Karayiğit “3 yıldır hep aynı sözleri duyuyoruz. Bize sürekli umut verilerek geri gönderiyorlar. İhale yapıldı, yapılacak, sorun çıktı, sorunu gidermeye çalışıyoruz, önümüzdeki günlerde tahliye kanalının açılması başlanacak deniyor. 3 yıldır bunlar söyleniyor ama başlayan bir şey yok. Bu sene Sarp Deresinin sularına tahliye edecek bağlantı kanalı yapılmadığı için Yeniköy ve Bağarası’ndaki ekili arazilerde büyük zararlar meydana geldi. Pamuk ekimi ve hasadı zamanında yapılamadı.

Mayıs ayının sonlarında meydana gelen yağmurlar sonucunda Sarp Deresinin suları pamuk ekili tarlalara doldu. Çapaya gelmiş pamukları bozup yeniden ekmek durumunda kaldık. Arazilerin içinde su uzun süre beklediği için pamuk ekimi geç kaldı. Geç ekim, geç hasat demektir. Şu anda benim ikinci el pamuğum tarlada duruyor. Hasat edemedim. Eğer Sarp Derisini Menderes nehrine bağlayacak olan kanal yapılsaydı, bu gün bu sorunlarla karşılaşmak durumunda kalmayacaktık. Ektiğimiz pamukları bozmayacaktık. Hasat erken olacaktı ve bugün tarlada pamuk kalmayacaktı. Önümüzdeki yıllarda bu sorunların yaşanmaması için bir an önce Sarp Deresinin sularının pamuk arazilerine akmasının önüne geçilmesini istiyoruz.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.