Son Dakika

• No Posts Found

BAĞIMLI OLMAK İÇİN BİR DEFA KULLANMAK YETERLİ


İsmail ERAVCI

Söke’de uyuşturucu ile mücadele topyekün devam ediyor. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele grup amirliğine bağlı polisler bir yandan bu işin ticaretini yapan sokak satıcıları ile mücadelelerini sürdürürken, bir taraftan da eğitim çalışmaları yapıyorlar.

Eğitim çalışmaları kapsamında Söke Belediye çalışanlarına narkorehber kapsamında uyuşturucunun zararları anlatıldı. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amiri Mehmet Tezcan, merakla bir defa uyuşturucu kullanıldığı takdirde bunun bağımlılığa neden olabileceğini söyledi. Söke’de yaklaşık 5 yıldır Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amiri görevini sürdürdüğünü söyleyen Mehmet Tezcan “Son yıllarda uyuşturucu terörün önüne geçti. Durum terörden daha kötü. Gençlerimiz merak ederek bir defa ile bir şey olmaz diye başladıkları uyuşturucu kullanma sonunda ne yazık ki uyuşturucu bağımlısı hale geliyorlar. Uyuşturucu ile mücadele etmek tek başına mümkün değil. Topyekün mücadele etmek gerekli. İçişleri Bakanlığı bize uyuşturucu ile ilgili narkorehber gönderdi. Bu rehberde olanları sizlerle paylaşacağız. Bağımlılık nedir, nasıl bağımlı olunur gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sadece uyuşturucu değil aynı zamanda sigara ve alkolde bağımlılık yapar ve bağımlı hale geldiğinizde bu bağımlılıktan kurtulmak çok zordur. Kurtulmak için iradenizin çok güçlü olması gerekir.”dedi.

İnsan yaşamının devam etmesi için zorunlu alınması gereken maddelerin olduğunu belirten Mehmet Tezcan “Ancak insan yaşamının devam edebilmesi için gerekli olmayan bazı maddelerde vardır. Bu maddelerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler gelir. Biz uyuşturucu kullananlara içici diyoruz. Bağımlılık merakla başlıyor. Uyuşturucuya ilk kullandığınızda insana mutluluk verir. İnsanlar uyuşturucuya ben bağımlı olmam diyerek başlıyor. İçici her seferinde ben bunu bırakabilirim diye başlıyor. Son defa, son defa derken birde bakıyor bağımlı olmuş. Artık onun için ışık uyuşturucu oluyor. 2-3 aylık dönemde 20 ile 30 gün uyuşturucuyu bırakıyor ama sonra yine başlıyor. Bir daha içmeyeceğim diyor ama içmeye devam ediyor. Karşımıza bağımlı olarak çıkıyor. İlk sefer kullanılan uyuşturucu mutluluk verir ama yavaş yavaş vücudu öldürür.”dedi.

Uyuşturucuları 3 bölümde incelemek gerektiğini söyleyen Mehmet Tezcan “En tehlikeli uyuşturucu eroindir. Söke’de eroin yakalanmadı. Bu bölgede pek kullanılmıyor. İlk kullanımda bağımlı hale getiriyor, hatta öldürebilir. Bizim ilçemizde en fazla amfetamin görülüyor.”dedi.

Yaklaşık 1 saat süren sunumda karşılıklı soru cevap şeklinde geçti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.