Son Dakika

• No Posts Found

KARACAHAYIT GÖLETİ DOLDU


İsmail ERAVCI

Söke’ye bağlı Karacahayıt Göleti’nin geçtiğimiz günlerde meydana gelen yağışlar sonrasında tamamen dolduğu bilgisi verilirken, savaktan fazla suların akmaya başladığı görüldü. Geçen Mart ayında su tutmaya başlayan ancak gövdesinde belirlenen su kaçağı nedeniyle 2017 yılı yaz mevsiminde sulamada kullanılamamıştı.

Karacahayıt göletindeki su kacağının önlenmesinden sonra tekrar göletin kapakları indirilerek su tutmaya başladı. Aralık ayı ve Ocak ayının başındaki yağmurlarla Karacahayıt Göleti doldu ve savaktan sular akmaya başladı. Karacahayıt Göletinin havzasının çok büyük olması nedeniyle kısa sürede dolduğu belirtildi.

Karacahayıt Mahalle Muhtarı Ahmet Ateş, Karacahayıt Göletinin bölgenin iklimini değiştireceğini belirterek “Karacahayıt Göleti bölgemize yapılan en büyük yatırım. Bölgenin ekonomisini canlandıracak bir yatırım. Bilindiği gibi geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda meydana gelen yağışlar sonucu Karacahayıt Ovasında yaklaşık 1000 dekar alan su altında kalmıştı. Bunun en büyük nedeni Kargın Çayı’nın taşmasıydı. Göletin yapılmasıyla birlikte kargın Çayı taşkınları en aza indirilecek. Karacahayıt Göleti 30.6 metre gövde yüksekliğine sahip olan bir gölet. Gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin ikinci büyük göleti. Tarımsal sulama amaçlı yapılan Karacahayıt Göleti 2 bin 40 dekar alanı sulayacak. Şebekesi yapılmış durumda. Karacahayıt göletinden yapılacak sulama ile birlikte dekar başına kazancımızın bin TL. ile bin 300 TL. arasında artması hesaplanıyor. Gerçekten Karacahayıt bölgesinde önümüzdeki yıllarda çok büyük değişmeler olacak. İklim ile birlikte bölgenin yapısı değişecek. Burada bizler tatlı su balıkçılığı da yapmayı düşünüyoruz. Karacahayıt Göletinin yapımında emeği geçen başta AK Parti Aydın Milletvekilleri olmak üzere DSİ yetkililerine ve herkesi teşekkür ediyorum.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.