Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE HER YIL ORTALAMA 2 BİN YENİ ARAÇ TRAFİĞE KATILIYOR, YEREL YÖNETİM SEYREDİYOR

 

İsmail ERAVCI

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına göre son 5 yıl içinde her yıl ortalama 2 bin araç ilçe trafiğine katılırken, yerel yönetimin ise bu artış karşısında ne yeni bir yol nede yeni bir otopark yaptığı görüldü. Bırakın yeni otopark yapmayı mevcut otoparkları yıkarak Söke’ye trafik açısından tam bir cehenneme çevirdi. 2013 yılı sonunda 39 bin 565 olan araç sayısı 2017 yılı sonunda 47 bin 171’e yükseldi.

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, geçtiğimiz günlerde Söke’de asayiş analizi yaparak bilgiler verdi. Bu bilgiler ışığında Söke’de her yıl ortalama 2 bin araç yeni trafiğe çıkıyor. Son 5 yıllık verilere bakıldığında ilçe trafiğine her yıl yüzde 4’ün üzerinde yeni araç trafiğe çıkarken, trafik açısından Söke yaşanmaz hale geliyor.

Son 5 yıla bakıldığında Söke’ye kayıtlı araç sayılarının her yıl sürekli arttığını görüyoruz. 2013 yılı sonu itibariyle Söke İlçe Trafiğe kayıtlı araç sayısı 39 bin 565 iken 2014 yılı sonunda yüzde 4,5’lik bir artışla 41 bin 383’e, 2015 yılı sonunda yüzde 4,9’luk bir artışla 43 bin 426’ya, 2016 yılı sonunda yüzde 4,8’lik bir artışla 45 bin 346’ya ve 2017 yılı sonunda da 4,4’lük bir artışla 47 bin 171 araç ilçe trafiğine katılmış oldu.

Ancak Söke’de her yıl ortalama 2 bin aracın ilçe trafiğine katılmasına rağmen yerel yönetimin hiçbir önlem almadığı ortaya çıktı.

Son 5 yıl içinde Söke’de yeni bir caddenin açılmadığı görülürken, araçların park etmesi için otoparklarda yapılmadı. Yerel yönetim bırakın yeni otoparklar yapmayı mevcut otoparkları yıkarak Söke’ye trafik açısından daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. Her gün sürücüler trafik çilesi yaşıyor. İlçenin ana caddelerine bırakın ara sokaklar bile trafik acısından kilitlenmiş durumda. Artık sürücüler zorunlu kalmadıkça Aydın Caddesini kullanmıyorlar. Sabah saatlerinde Aydın Caddesindeki trafik yoğunluğu Söke Lisesi önünden başlıyor. Cumhuriyet Meydanı, Emniyet Önü, Dere caddesi, Albayrak Caddelerinde devam ediyor. Bunun yanında zaman zaman İstasyon Caddesi, Sekiler Caddelerinde de trafik yoğunluğu artıyor.

Son 5 yıllık istatistiki verilere bakıldığında 2018 yılı sonunda Söke’deki araç sayısının 50 bine yaklaşması bekleniyor. Bütün bu verilere rağmen Söke Belediyesinin 2018 yılı yatırım programında otopark yapımı görülmüyor. Önümüzdeki aylarda Söke’de trafik karmaşası biraz daha artacak. Söke’nin ilçe nüfusunun 118 bin olduğu düşünüldüğünde Söke’de her 2,3 kişiden birisinde araç var. Ancak Söke’de tek bir otopark bulunmuyor.

AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, Söke’de durumun her gün daha kötüye gittiğini belirterek “Şu anda Söke’nin en büyük sorunu trafik. Trafik denince otoparkı, yolları buna dahil. Durum gerçekten içler acısı. Ancak Söke Belediyesi ve buna bağlı Büyükşehir Belediyesi bu durumu seyrediyor. Sanki ilçeyi yöneten kendileri değil. Sorun karşısında duyarsızlar. Söke’nin trafiği sanki onları ilgilendirmiyor. Lay lay lomla zaman geçiriyorlar. Vahim bir durum. Bir ilçede kayıtlı 47 bin araç var. Tek bir otopark yok. Otopark yapmak için en küçük bir girişimde yok. Ben Söke’deki araç sayısının 47 bin olduğunu da inanmıyorum. Bu rakam çok daha fazla. Çünkü başka il ve ilçelere kayıtlı araçlarda var Söke’de. Bu araçları da dahil ettiğimizde rakamın 55 binleri bulduğunu düşünüyorum. Otopark kavgaları nedeniyle insanlar arasındaki sosyal barışta bozuluyor. Böyle bir vurdum duymazlık olmaz. Sürekli söylüyoruz Söke tarihinin en kötü belediyecilik yönetimi ile karşı karşıya. Her geçen gün ilçe daha da kötüye gidiyor. Yukarıda ilçe belediye başkanı ile Büyükşehir Belediye başkanı tepişiyor, tekmeleri Sökeliler yiyor. Sıkıntı büyük. İnşallah AK Partili belediye ile bu sorunları çözeceğiz.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.