Son Dakika

• No Posts Found

ATATÜRK’ÜN SÖKE’YE GELİŞ TARİHİ, ÇEYREK ASIRDIR KESİNLİK KAZANMADI

 Çağbayır: “Yaptığımız araştırmaların geldiği son noktada Atatürk’ün Söke’ye 4 Şubat’ta gelmediği kesindir, ancak 9 Şubat’ta geldiği kesin değildir. 8 veya 10 Şubat tarihleri de 9 Şubat tarihi kadar önemlidir. Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihinin tartışmalara meydan vermeyecek şekilde kesinleşmesi için konunun uzmanı tarihçilere görev düşüyor”

İsmail ERAVCI

Yayınladığı Türkçe’nin en büyük Sözlüğü Büyük Türkçe Sözlük ile Türkiye gündemine oturan ve ülkenin önemli dilcileri arasına giren Gazeteniz Yeni Söke yazarı Yaşar Çağbayır, Gazeteniz Yeni Söke’ye verdiği röportajda Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi olarak kutlanan 9 Şubat tarihinin eldeki verilerden sadece biri olduğunu belirterek, 8 ve 10 Şubat tarihinin de en az 9 Şubat kadar güçlü seçenekler arasında bulunduğunu söyledi. Çağbayır Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihini kesin ve tartışmalara meydan vermeyecek şekilde belirlenmesi için tarihçilere görev düştüğünü söyledi.

Atatürk’ün Söke’ye ilk geliş tarihi ile ilgili Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır’ın yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığı belgelerde Atatürk’ün Söke’ye ilk defa geliş tarihinin 4 Şubat olmadığı kesin olarak ispatlanmıştı. Yaşar Çağbayır Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihini tartışmaya açtığı belgeler 1995 yılından itibaren sadece Gazeteniz Yeni Söke’de yayınlanmıştı. Eldeki belgelerde Atatürk’ün Söke’ye 4 Şubat tarihinde gelmediğinin ispatlandığını söyleyen Çağbayır, geliş tarihinin 8, 9 veya 10 Şubat tarihlerinden biri olabileceğini dikkat çekti. Yaşar Çağbayır, 9 Şubat tarihinin iyi irdelenmesi gerektiğini, çünkü eldeki verilerde 9 Şubat kadar 8 ve 10 Şubat tarihlerinin de ihtimaller arasında bulunduğunu vurguladı. Başta Büyük Türkçe Sözlük olmak üzere yayınladığı birbirinden değerli eserlerle Türk Dili, Edebiyatı ve Kültüründe Türkiye ve Türk Dünyasında önemli noktaya yükselen yazarımız Yaşar Çağbayır, Gazeteniz Yeni Söke Genel Yayın Yönetmeni Şakir Aksayım’la yaptığı röportajda Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Abdülkadir Güler’in “Söke’de İz Bırakanlar” adlı kitabında bizzat yer alan ve en az 9 Şubat kadar 8 ve 10 Şubat tarihlerinin de güçlü seçenekler arasında bulunmasına rağmen, 9 Şubat’ı kesin tarih olarak göstermenin insanları şüphe içinde bırakmaktan ve oyalamaktan öteye geçmeyeceğini söyledi.

Yaşar Çağbayır, Abdülkadir Güler’in “Söke’de İz Bırakanlar” adlı kitabında sayfalarca söz edilmesine rağmen Atatürk’ün Söke’ye ilk geliş tarihini 9 Şubat olarak kesinleştirme gayreti boşunadır, kendi içindeki çelişkiler yüzünden doğru bulmadığını belirterek “Atatürk’ün Söke’ye 4 Şubat 1924 tarihinde gelmediği kesindir. Bu belgelerle ispatlandı. Ancak 9 Şubat’ta geldiği kesinleşmemiştir. 9 Şubat kadar 8 ve 10 Şubat tarihleri de Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi ile ilgili güçlü seçeneklerdir. Yani Atatürk’ün Söke’ye gelişi ile ilgili iki güçlü tarih seçeneği daha varken, 9 Şubat’ı ben buldum demenin bir anlamı yoktur. Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi ile ilgili araştırmalar henüz bitmedi. Nokta konulmadı. Hiç kimsenin 8 ve 10 Şubat tarihlerini gerekçesiz eleyerek “Atatürk Söke’ye 9 Şubat’ta geldi” deme hakkı yoktur. Bu topluma yanlış bilgi verme olur, yanıltma olur. Bundan sonraki görev tarihçilere düşüyor. Konunun uzmanı tarihçiler araştırır, belgeleriyle Atatürk’ün Söke’ye ilk geliş tarihini ortaya koyar, işte o zaman tarih kesinleşir ”dedi.

Kendisinin yaptığı ve yazdığı, sadece Yeni Söke Gazetesinde yayınlanan araştırmalarda Atatürk’ün 4 Şubat’ta Söke’ye gelmediğinin kesin olarak ortaya çıktığını söyleyen Yaşar Çağbayır “ Konunun temcit pilavına dönmesini istemiyorum. Dallandırılıp budaklandırılarak gündeme taşınması beni huzursuz ediyor. Beş yıl önce bir olay üzerine kaleme almış olduğum yazıda (Çizmeden Yukarı) bir daha bu konuda söz etmeyeceğimi, yani kalem oynatmayacağımı ifade etmiştim. Defalarca “Bu eksik bir araştırmadır, bir tarihçi tarafından köklü bir şekilde araştırılmalıdır.” diye söylediğimiz hâlde hâlâ bir sahip çıkan olmamıştır. Ve meydan Genel Kurmaydan gelen bir yazı ve ekindeki fotokopi ile çeviri yazılara dayanarak 9 Şubat pehlivanlığına soyunan arkadaşım Abdülkadir Güler’in “Söke’de İz Bırakanlar” kitabında yine bu eksik bilgi üzerine sayfalar döktürmesi, üstelik bu tarihe beni de ortak etmesi verdiğim sözden dönmeme sebep oldu.” dedi

ALIN TERİNİ 

ÇALMAK DOĞRU DEĞİLDİR

Fikirlere saygı duyulması gerektiğini söyleyen Çağbayır Abdülkadir Güler’in Söke’de İz Bırakanlar adlı eserinde 9 Şubat tarihini kesin tarih olarak yazmasının yanlış olduğunu belirterek “Alıntı yapılan kişinin hakkını fikrini, alın terini çalmak ve bir de bunu kendi ürünü imiş gibi göstermek hiç doğru değildir. O kişiye fikren teslim olmak kadar onu atlama taşı olarak kullanmak araştırmacılığın neresine sığar bilemiyorum.

Henüz sonuçlanmamış ya da ucu açık bırakılmış bir araştırmayı bitmiş gibi; hatta diğer vargıları, görüşleri hiç yokmuş gibi telakki ederek bir belgeyi kendi popülaritesini sağlamlaştırmaya kalkışmak bir araştırmacı için en büyük ayıptır. “dedi

Gazeteniz Yeni Söke Genel Yayın Yönetmeni Şakir Aksayım’ın Yaşar Çağbayır ile yaptığı bu röportajı Gazeteniz Yeni Söke’de yarından itibaren okuyabilirsiniz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.