Son Dakika

• No Posts Found

TOPLULAŞTIRMAYA ARA VERİLMEYECEK

Söke Ovası’nda Bağarası Yeniköy, Burunköy, Akçakaya, Pamukçular ve Nalbantlar Ovalarında devam edecek olan toplulaştırma çalışmalarına bölge çiftçisinin karşı çıkmasına rağmen bu sene devam edeceği ve temmuz ayında bitirileceği belirtildi.

Bölgede toplulaştırmaya ara verilmesi için Burunköy. Akçakaya ve Pamukçular ovalarında üretim yapan çiftçilerden erteleme isteği üzerine Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün toplulaştırmanın yapılacağı bölgelerdeki mahalle sakinleri ile toplantılar yaptıkları belirtildi. Bu kapsamda önceki gün akşam Söke’ye bağlı Yeniköy Mahallesinde bir toplantı yapıldığı belirtildi. Söke Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri erteleme isteklerini Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine ilettiklerini belirterek “Ama onlar kararlı görünüyorlar. Toplulaştırma bölge için çok önemli. Bunun bilincindeyiz. Şu anda bölge suyun altında. Hiç yağmur yağmadığını düşündüğümüzde bölgede suyun tamamen çekilmesi Haziran ayını bulur. Bunun yanında toplulaştırma yapılan arazilerde çiftçiye teslim edildikten sonra 20 günlük bir süreye ihtiyaç var. Bu süre içinde üretici tarlasını sulayacak daha sonra sürecek ve ekime hazırlayacak. Arazide büyük iş makineleri çalışacağı için toprak sıkışacaktır. Bundan dolayı arazinin yeniden işlenmesi gerekiyor.

Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine toplulaştırma devam ederse bu sene arazileri ekemeyeceğimizi söyledik. Onlarda yüklenici firma ile yaptıkları sözleşmede işin son teslim tarihinin 1 Temmuz 2015 olduğunu söylediler. İlk toplandı da toplulaştırmanın devam etmesi için oldukça kararlı olduklarını hissettirdiler. Yeniköy’ün ardından Burunköy,  Akçakaya ve Pamukçular Mahallelerinde de toplantıların devam edeceğini söylediler. Biz Ekim ayı içinde tarlaların çalılarını kesip onlara yeri teslim etmiştik. Ancak onlar zamanında araziye giremediler. Yaklaşık 2 ay kaybettiler. Eğer ekim ayında arazide çalışmalar başlansaydı bu durum yaşanmayacaktı. Bizi sıkıntılı bir sezon bekliyor.”dedi.

Bölgede yürütülecek toplulaştırma çalışmaları nedeniyle arazilerin ekilemeyecek olmasının sadece Burunköy, Akçakaya ve Burunköy’de yaşayan çiftçileri etkilemeyeceğini, Kisir, Sayrakçı ve Nalbantları da etkileyeceğini söyleyen Kisir Mahalle Muhtarı Baki Suna “Çünkü toplulaştırma alanında bölge çiftçisinin arazisi var. Üretici erteleme yapılır umuduyla tohumunu, kredisini ve gübresini aldı. Şimdi bunlar ödenecek. Ekim yapamayan çiftçi borçlarını neyle ödeyecek. Bizi düşündüren durum burası. Toplulaştırma güzel bir şey. Sıkıntı arazilerin boş kalacak olması. Bölgenin ekonomisi gerçekten dip yapacak.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.