Son Dakika

• No Posts Found

İKİNCİ NUMUNE BİR AN ÖNCE ALINMALIDIR


İsmail ERAVCI

Söke’ye bağlı Avşar Mahallesi’nde sağlıklı ve temiz içme suyu sıkıntısına henüz çözüm bulunamadı. Ağustos ayı içinde yapılan içme suyu sondajından alınan ilk numune sonucunda suda normalin üzerinde demir, kükürt, gibi maddelerin tespit edilmesi üzerine ikinci numunenin alınmasına karar verilmesine rağmen bir türlü bu numunenin alınmadığı belirtildi.

Söke Avşar Mahalle Muhtarı yaptığı açıklamada, Avşar’da sağlıklı ve kaliteli içme suyu sıkıntısı yaşandığını belirterek “Avşar Mahallesinin içme suyu şebekesi yaklaşık 40 yıllık. İçme suyu boruları çok eskimiş durumda. Suyun basıncı veya dış etkenlerden kaynaklı etkenler nedeniyle sürekli hatta patlaklar meydana geliyor. Mahallenin devamlı misafirleri de ASKİ çalışanları oluyor. Bu durumu ısrarlı şekilde ASKİ yetkilileri ve Aydın Büyükşehir Belediyesine ileterek Avşar Mahallesi sınırları içinde yeni bir sondaj açılmasını talep ettik. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun talimatı ile Avşar Mahallesinde 2016 yılı Ağustos ayı içinde yeni bir içme suyu sondajı yapıldı. Sondajda su bulundu. Çok sevindik. Sondajdan çıkan sudan ilk numune alındı. Numune alınırken sondaj 3-5 saat çalıştırıldı ve işlem tamamlandı. Yapılan tahliller sonucunda suda demir, uranyum, kükürt gibi elementler tespit edildi. Demir, uranyum kükürt gibi elementler normal değerlerin çok üzerinde çıktı. ASKİ’ye bundan sonra ne yapılması gerektiğini sorduk. Onlar ikinci bir numune alarak yeni bir tahlil yapacaklarını söylediler. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen bir türlü ikinci numune alınmadı. İkinci numunenin alınması için öncelikle sondajın iki – üç gün çalıştırılması gerekiyormuş. Yani kuyunun suyunun tam temizlendikten sonra sağlıklı numune alınıyor. Alınan numune tahlil yapılıyor. Tahlil sonuçlarına göre karar veriliyor. Ancak bir türlü ikinci numune alınma işlemi yapılmadı. Numune alınmayınca hiçbir işlem yapılamıyor. İkinci numunenin sonuçlarına göre arıtma konulacak. Arıtılmayacak durumda ise yeni bir sondajın yapılması gerekiyor.

Avşar’da içme suyu şebekesi sık sık patlıyor. İçme suyu şebekesi patladıktan sonra enerji harcanarak çıkarılan su boşa akıyor. Bunun yanında patlak onarılıyor, basıyorlar kloru çeşmelerden akan su süt renginde akıyor. Su kokuyor. Bırakın içmeyi temizlik yapmayı bile çekiniyoruz. Su sağlıklı değil. Yeni sondajla birlikte yeni depo, yeni şebeke gerekiyor. Sondaj yapıldı ama suyun tahlili yapılmadığı için biz sağlıksız su kullanmaya devam ediyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu hanımefendiden ricamız ASKİ ekiplerini talimat verip kısa sürede sondajdan çıkan suyun tahlillerinin yapılmasını sağlamasıdır. Bekliyoruz ve beklemek kadar zor başka bir şey yok. Suyumuz sağlıklı değil. 15 km. uzaktan geliyor. İşin ilginç yanı Yeşilköy’de bu sondajı kullanmıyor. Yeni bir sondaj yaptırdılar ve sularını yeni sondajdan kullanıyorlar. Bizde suyun ikinci tahlilinin kısa sürede yapılarak akibetin belli olmasını istiyoruz.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.