Son Dakika

• No Posts Found

GIDA GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR


İsmail Eravcı

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Ocak ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerinin yoğun şekilde devam ettiği belirtilerek, gıda üretim yerlerine 259 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.146 adet olmak üzere toplam 1.405 adet denetim gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce ocak ayı içinde yapılan gıda güvenliği denetimleri konusunda yapılan açıklamada; İl genelinde toplam, 1.752 adet gıda üretim yeri, 12.902 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunduğu belirtilerek, Ocak ayında gıda üretim yerlerine 259 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.146 adet olmak üzere toplam; 1.405 adet denetim gerçekleştirildiği açıklandı.

Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme gibi durumlara istinaden il genelinde toplam 45 adet numune alındığı, yapılan denetim ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan 19 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 127 bin 319 TL cezai işlem uygulandığı belirtildi

Ayrıca İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Ocak ayı içerisinde 293 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 1 milyon 965 bin 905 kg kuru incir, 23 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 154 bin 725 kg muhtelif gıda maddesi ihracatı olmak üzere toplam 316 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 2 milyon 120 bin 631 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada “ALO Gıda 174 hattına, Ocak ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 38 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 12 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 4 adet olmak üzere  toplam 54 adet şikâyet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 40 adet işletmeye ait denetim sonlandırılmıştır. Alo 174 Şikayetine istinaden 1 (Bir) adet satış yerine 3.209 TL’lik  yasal işlem uygulanmıştır. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydedilmektedir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 190 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.