Son Dakika

• No Posts Found

AKÇAKAYA GÖLETİ PLAN PROJE AŞAMASINA GELDİ


İsmail ERAVCI

Söke’ye bağlı Akçakaya Mahallesi sınırları içinde bulunan kısık çayı üzerine yapılması planlanan göletle ilgili dün DSİ Bölge Müdürlüğünden gelen teknik elamanlar ve plan proje ihalesini alan firma yetkilileri dün Akçakaya Mahallesine gelerek tespit çalışmalarında bulundukları bilgisi verildi. Akçakaya Mahalle Muhtarı Nihat Gölcük yapılacak olan göletin çok fonksiyonlu olacağını belirterek, adeta bölgenin kaderini değiştireceğini söyledi.

Muhtar Nihat Gölcük dün saat 13.00 sıralarında DSİ teknik elamanları ve plan proje ihalesini alan firma yetkililerinin Akçakaya Mahallesine gelerek, gölet havzasının oturacağı alanda incelemelerde bulunduklarını belirterek “Gelen teknik ekibe araziyi gezdirdik. Göletin plan ve projesi için gerekli notlar alındı. Bilindiği gibi yaklaşık 2 ay önce DSİ’den gelen teknik ekiple gölet yapılması planlanan bölgede yer tespiti yapmıştık. Yerin gölet için çok uygun olduğu belirtilmişti. Şimdi de plan ve proje yapımı için inceleme yapıldı. Tabi gelen ekipler kısık çayı üzerinden karşıdan karşıya geçerlerken biraz heyecanlandılar ama alanı çok beğendiler. Göletin plan ve proje ihalesinin yaklaşık 6 ay süreceği bilgisi verildi. Plan proje ihalesinin tamamlanmasından sonra göletin inşaat projesi yapılacak.”dedi

Nihat Gölcük Kısık çayı üzerine yapılacak olan göletin işlevinin sadece tarımsal sulama olmayacağını belirterek “Bilindiği gibi Akçakaya ovası olan bir mahalle olmasına rağmen, aynı zamanda zeytin üretiminde de önemli bir bölge. Bölgede zeytin ağaçları çok seyrek. Örneğin 300 dönüm zeytinlikte ağaç sayısı bin bile olmayan yerler var. Gölet yapılınca damlama sulama sistemi devreye girecek. Göletten yapılan sulama damlama sistemi olacak. Bölge zeytin ağaçları ile donatılacak. Zeytin ağaçlarının seyrek olduğu alanlara zeytin fidanları dikilecek ve ekonomiye büyük katkısı olacak.

Bunun yanında Akçakaya Kızılkarlar Mahallesinde bir piknik alanı yaratılacak ve bölgenin turizme açılması sağlanacak. Bunun yanında bilindiği gibi kısık çayı yağışlardan sonra Akçakaya Ovasına su altında bırakıyor. Yaklaşık 5 bin dekar pamuk arazisi Kısık çayı nedeniyle su altında kalıyor. Göletin yapılmasıyla birlikte Akçakaya ovası su altında kalmaktan kurtulacak.

Akçakaya Mahallesinin büyük gölet projesi yer tespiti yapıldıktan sonra plan ve proje aşamasına geldi DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu’ya,  DSİ 21.Bölge Müdürümüz Mehmet Akif Balta’ya ve ekibine, ayrıca Bağarası Koçarlı sulama birliği Başkanımız Nedim Kaplan a sonsuz teşekkür ediyorum. Allah devletimize zeval vermesin.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.