Son Dakika

• No Posts Found

BARAJLARDAN SANİYE’DE 250 M3 SU BIRAKILDI


Söke Ovası’nda ikinci bir taşkın riski yaşanırken, zamansız bırakılan su nedeniyle 15 bin dekar araziye bağlı olarak en az 5 bin dekar’ın da taşkın altında kalma riski var.

Ocak ayında başlayan ve mart ayı sonuna kadar devam eden yağışlar sonucunda bölgedeki barajlarda doluluk oranı yüzde 95’e çıkması nedeniyle DSİ 21. Bölge Müdürlüğü baraj kapaklarını cumartesi günü açtı. Başta Kemer Barajı olmak üzere Çine Adnan Menderes Barajı, Dandalaz Barajı, Gökpınar Barajı ve Yaylakavak barajlarından su bırakılmaya başlandı. Barajlardan suyun bırakılması Söke’de üreticileri yeni bir taşkın riski nedeniyle endişelendirdi.

Söke Ovası Sulama Birliği Müdürü Ömer Yıldız, baraj kapaklarının açılmasını doğrulayıp “Son meydana gelen yağışlarla birlikte Bölgedeki barajların doluluk oranı yüzde 95’lere ulaştı. Bunun üzerine DSİ Bölge Müdürlüğü Baraj kapaklarını açma kararı aldı ve barajlardan kontrollü olarak su bırakılmaya başlandı. Cumartesi günü sabahtan itibaren Kemer Barajı’ndan saniyede 140 m3, Çine Adnan Menderes Barajı’ndan 100 m3, Dandalaz, Gökpınar ve Yaylakavak Barajlarından da akıntı suları bırakıldı. Yani toplamda saniyede en az 250 m3 su Söke Ovasına doğru hızla geliyor. Bunlara ilave olarak yan dere ve çaylardan gelen suları da eklediğimizde hatırı sayılır bir su Söke Ovası’na doğru geliyor. Bu suyun Pazar günü akşam saatlerinde Söke Ovasına ulaşmasını bekliyoruz. Tüm tedbirlerimizi aldı. Şu anda zaten Söke Ovasında 10 bin dekarın üzerinde bir alan taşkın suları altındı. Bu alan daha da genişleyebilir. Söke Ovasında taşkın riski var.”dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, barajlardan bırakılan suyun taşkına neden olmayacağı düşüncesinde olduğunu belirterek “Barajlar tamamen doldu. Son yağışlarda bunun tuzu biberi oldu. Gelen suyun güzergahını dikkatli şekilde takip edeceğiz. Menderes Nehrinde su seviyesi yükselecektir. Ama yağışlar devam ederse taşkın riski elbette var. İnşallah büyük bir sıkıntı meydana gelmez.”dedi.

Söke’ye bağlı Pamukçular Mahalle Muhtarı ve Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Mustafa Tanyeri, bu güne kadar en büyük korkularından birinin baraj kapaklarının açılması olduğunu belirterek “ Ne yazık ki bu korku gerçek oldu. Pamukçular, Nalbantlar ve Akçakaya ovalarında şu anda 15 bin dekar arazi su altında. Yer yer sulun yüksekliği 2 metreye çıkmış durumda. Bırakılan su saniyede 250 m3. Gerçekten saniyede bu kadar bırakılan su bölgenin tamamen taşkın altında kalmasına neden olabilir. Bir yandan toplulaştırma nedeniyle yaşanan sorunlar, bir yanda taşkın sıkıntısı. Bölgede pamuk ekimi tehlikeye girdi. Yeni bir taşkınla bölgede su altında kalan arazi miktarı 20 bin dekara çıkabilir. Bunun yanında mevcut taşkın alanındaki su seviyeside yükselecektir. Bu durumda bölgeden suyun tamamen çekilmesi Haziran ayı 15’ini bulur. Bunun anlamı da pamuk ekimi yapılamayacak anlamına gelir. Bu iyi olmadı. İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez. Ama Menderes Nehrindeki su seviyesinin yüksek olması riski artırıyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.