Son Dakika

• No Posts Found

MHP’DE OSB KRİZİ

İsmail ERAVCI

Dün yapılan Söke Belediye Meclis toplantısında MHP’den Söke OSB’ye seçilecek temsilciyi CHP’liler belirledi.  MHP’li Söke Belediye Meclis Üyesi Süleyman Yörük, partisinin grup kararına karşı gelerek OSB’ye aday oldu. 3 MHP’li ve CHP’li  meclis üyelerinin oylarıyla seçildi.

Öztürk: Bizler bugüne kadar yapılan hiçbir yanlışın arkasında olmadığımız gibi bundan sonrada olmayacağız. Bu yapılan bir yanlıştır. Söke’ye en büyük yanlışı Süleyman Toyran yapmıştır.

Söke’de dün son yılların en hareketli Belediye Meclis toplantılarından biri yaşandı. Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, aralarında Yenicami Mahallesinde ihale karşılığı Şengel İnşaata verdiği arsa üzerine yapılan konutlardan payına düşen 14,5 dairenin de bulunduğu 57 taşınmazın satışını meclisten geçirebilmek uğruna MHP’de kriz yarattı. MHP Grubu OSB temsilcisi olarak Mustafa Bakırcı’yı göstermesine rağmen, bir diğer MHP’li Belediye Meclis üyesi Süleyman Yörük de  gurup kararına karşı gelerek OSB temsilciliği için aday oldu. Süleyman Yörük lehine oy kullanan CHP gurubu, Süleyman Yörük’ün seçilmesini sağladılar.

Kamuoyunda günlerdir Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın siyasi etiğe aykırı olarak MHP grubunda belirlenecek aday yerine Süleyman Yörük’le görüşmeler yaptığı biliniyordu. Dün bu su yüzüne çıktı. MHP’de Mustafa Bakırcı, Metin Sakalar, Bülent Arıcı, Tayfun Batmaz ve Mestan Yeşil grup kararı doğrultusunda hareket ederek OSB temsilcisinin Mustafa Bakırcı olması yönünde oy kullandı. Süleyman Yörük, Fatih Bozkaya, Ahmet Polat, Ahmet Yahya Gültopu ve CHP grubu ile birlikte Süleyman Yörük lehinde oy kullandı. AK Parti grubu bu sırada çekimser kaldı. Böylece Süleyman Yörük 19 oyla OSB’ye seçilirken, Mustafa Bakırcı’ya 5 oy çıktı.

Böylece OSB’ye Söke Belediyesine temsilen CHP grubundan Süleyman Toyran, Ahmet Karakaş, Hüsamettin Yaman, MHP grubundan Süleyman Yörük ve AK Parti grubundan Hatice Uzel Çakar seçildiler.

Parti olarak adayları Mustafa Bakırcı olduğunu söyleyen MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a tepki gösterek, Süleyman Yörük hakkında da parti tüzüğü neyi gerektiriyorsa onu yapacaklarını söyledi. Veysel Öztürk basına yaptığı açıklamada  “Fakat bugün geldiğimiz noktada asıl önemli olan bizlerde parti adına giren insanların bu işler yapılırken, parti ve başkanlar düzeyinde yapılması gereken bu işlerde CHP Meclis Üyesi ve aynı zamanda Belediye başkanı Süleyman Toyran’ın ve aynı zamanda Belediye Meclis üyesi CHP İlçe başkanı Hüseyin Gündüz’ün  parti başkanı ve parti düzeyi yerine bireysel pazarlıklara dönüştürmelere bugün geldiğimiz nokta da Söke’de gelecekle ilgili sıkıntılı sonuçlar doğurabilecek ve gebe olabilecek hengameye getirmiştir. Burada bu bizim parti içi meselemizi çözmekle mükellefiz. Bunlara tüzükte uygun şekilde çözeceğiz. 4 tane arkadaşla Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı masa başı bireysel pazarlık Söke’nin geleceğine ve güzellikler yerine şüphelerle dolu gelecekteki işlere yerini bırakır. Bunun Söke’ye faydası değil, zararı dokunur. Bizler Söke’yi yönetmeye adaysak yada Söke’yi yönetiyorsak birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. 4 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi’nin meclis üyeleri yapılan olumlu işlerde olumsuz el kaldırdığı görülmemiştir. Olumsuz işlerde de elinden gelen çabayı sarf etmiştir gücü oranında. Bugün geldiğimiz noktada MHP kimliği ile OSB yönetimine giren arkadaşların MHP’nin yetkisinde olan tasarrufu kullanmamaktadır.  Bunlar CHP ile birlikte hareket edeceğinden dolayı, çünkü Süleyman Toyran pazarlığı  o şekilde  yapmış, MHP’nin kimliğini taşımakla birlikte MHP’nin oyu değildir. Bizim OSB ile ilgili yapılacak olumlu ve olumsuz işlerde imzası olan kişilerin partide temsil etmediğini kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz. Bundan sonra Süleyman Yörük’ün alacağı karar MHP’yi bağlamamaktadır. MHP’nin adayı değildir. Süleyman Yörük bizim partimizin gösterdiği resmi aday değildir.

Bu pazarlık Süleyman Toyran’la yapılmıştır ve Süleyman Toyran’ı temsil etmektedir. Süleyman Toyran onlarla birlikte oturup görüştüğüne göre, onun istekleri doğrultusunda imza atacak demektir. Bu iş aşikar. Bizler bugüne kadar yapılan hiçbir yanlışın arkasında olmadığımız gibi bundan sonrada olmayacağız. Bu yapılan bir yanlıştır. Söke’yi en büyük yanlışı Süleyman Toyran yapmıştır. Çünkü bu işi partiler düzeyinde görüşmüş olsa doğrusuyla yanlışıyla tüm hesabı partiler vermek durumundadır. Ama bugün MHP kimliği taşıyan kişi ile ilgili ben hesap vermek durumunda değilim. Çünkü benimle pazarlık yapılmadı.

Biz parti içi meseleyi halledeceğiz. Bu bizim görevimiz. Ama bizim partiiçi meselemiz Söke’yi ilgilendirmiyor. Asıl zararı burada Söke görmüştür. Bu durum Söke’yi büyük zararlar vermiştir.”dedi 

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.