Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE OKUR YAZARLIK SEFERBERLİĞİ 30 KURS İLE START ALDI


İsmail Eravcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği kursları dün başlarken, bu kapsamda ilk aşamada 30 kursun açıldığı bilgisi verildi. Okuryazarlık seferberliğinin başlatması nedeniyle dün saat 10.00’da Söke Halk Eğitim Merkezi’nde bir tören düzenlendi.

Törene Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri ve kursiyerler katıldı. Halk Eğitim Merkezi bahçesinde düzenlenen törenin ardından ilk ders başladı.  Törende açılış konuşmasını yapan Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Pehlivan, 2016 TUİK verilerine göre Söke’de yaklaşık 2200 okuma yazma bilmeyen kişi bulunduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Okuryazarlık seferberliği kapsamında Sayın Okul müdürlerimiz ve Sayın Muhtarlarımızla yaptığımız çalışmalar neticesinde okuma yazma bilmeyenleri tespit edip hepsine okuma yazma öğretmeyi hedefledik. Çalışmalarımızda bize katkıda bulunan  bizimle beraber çalışan Sayın Muhtarlarımıza, Sayın Okul Müdürlerine, Sayın İlçe  Müftülüğümüze Değerli Basınımıza ve  Okuma Yazma Seferberliği İlçe Kurulu Sayın üyelerine teşekkür ederim. ”dedi

2016 yılından 2018 yılı ocak ayına kadar Söke Halk Eğitimi Merkezince açılan 110 okuma yazma kursu açıldığını söyleyen Pehlivan “188 erkek, 287 kadın toplam 475 kişiye okuma yazma öğretilmiştir. Okuma yazma seferberliği kapsamında 2 Şubat 2018 ile 05 Mart 2018  tarihleri arasında  Söke Halk Eğitimi merkezimizce 30 okuma yazma kursu açılmış, 16 erkek, 235 kadın  kursiyer olmak üzere toplam 251  kursiyer şu an bu kurslarda 1. kademe okuma yazma  öğrenmektedir. TUİK 2016 verisi olarak ilçemizde yaklaşık 2200 okuma yazma bilmeyen kişi sayısını dikkate alırsak şu ana kadar bunlardan 475’i  okuma yazma öğrenmiş, 251 kişi de okuma yazma kurslarına kaydedilmiştir. Bu 705 kişinin dışında kalan Okuma yazma bilmeyen bütün vatandaşlarımızı tek tek tespit edip okuma yazma öğretmeyi Söke Halk Eğitimi Merkezi olarak kendimize bir misyon olarak belirledik, bunu başarmak azmindeyiz.”dedi.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu da okuryazarlık seferberliği açılış töreninde yaptığı konuşmada, orhun yazıtlarında yazılı kültürün değilde, sözlü kültürün hikayelerinin aktarıldığını dile getirerek “Onlarca yıldır, ilkokul ve ilköğretim okulu zorunlu. Son yıllarda çok doğru olarak zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkarılmış, orta öğretimde zorunlu hale gelmiş, ancak bugün Sökemizde bile 2200 civarında okuryazar olmayan vatandaşımızın var olduğunu öğrenmek, iç acıtıcı bir durum. Bizler bir harf öğretenin 40 yıl kölesi oluruz anlayışına sahip bir toplum olarak hatta inandığı peygamberi ilk savaşında esir olarak aldığı müşriklere bağışlanma ve affedilme şartı olarak şu kadar Müslümana okuma yazma öğretmek şartını koşuyorsa, bizim bunu çok düşünmemiz lazım. Bu kadar okumaya yazmaya önem veren bir dinin ve toplumun bu halde olmaması gerekirdi diye düşünüyorum. Cumhuriyetimiz kurulduğunda Atatürk kara tahta başına geçerek bu milleti okuma yazma öğretmek olmuş. Peki onlarca yıldır biz niye öğretememişiz? Nerede yanlış yapmışız? Başta eğitimciler olmak üzere biz yöneticiler ve toplumun diğer kesimleri biz nerede yanlış yapışız diye düşünmelerini isterim. Cumhurbaşkanımız ve eşlerinin başlattığı okuma yazma kampanyası ile okuma yazma bilmeyen kalmasın diyoruz. İnşallah bu son kampanya olur diye ümit ediyorum. Bu son kampanya olsun ki Türk ulusu enerjisini okuma yazma kurslarına değil, başka şeylere versin”dedi.

Daha sonra kampanya kapsamında açılan okuma yazma kursu ziyaret edildi .

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.