Son Dakika

• No Posts Found

LEYLEĞİ İLK GÖRENE 1 ÇUVAL UN


İsmail ERAVCI

Bölgemizin yaz aylarındaki devamlı konuklarından biri leylekler. Mart ayı ile birlikte bölgeye gelen leylekler Eylül ayı ile birlikte bölgemizi terk ediyor. EKODOSD derneğinin her yıl gerçekleştirdiği leyleklere karşı farkındalık yaratmak ve duyarlılığı teşvik etmek için, kırsal mahallelerde ilk leyleği görüp haber veren kişilere “1 Çuval Un Kampanyası” bu yıl da devam etti. Aşağı Büyük Menderes Havzası’nın leylek köylerinde, ilk leylek Söke’ye bağlı Burunköy Mahallesine geldi.

Leyleği ilk gören kişi ise bir Burunköylü değilde Güneyyaka Mahallesi’nden Tayfun Sürücü oldu. Bir                                                                                                                                              doğasever olan Tayfun Sürücü, Burunköy’den geçerken leyleğin geldiğini haber vererek 1 çuval un kazandı. Tayfun Sürücü “Benim amacım un çuvalını almak değil, 1 yıl sonra leyleğin gelmesinin sevincini paylaşmaktı. Ben de EKODOSD’la bu sevincimi paylaştım. Sağolsun onlarda yapmış oldukları kampanyayla bana 1 çuval un verdiler.” Dedi.

Leyleklerin gelmeye başladığı bu günlerde yöredeki birçok insan gökyüzüne bakmaya başladı. Burunköy’den sonra Avşar’dan Mehmet Tekin, Gölbent’den Hatice Tomruk leyleklerin geldiğini duyuran diğer kişiler oldu. Bu kişilere de EKODOSD tarafından birer çuval unun verileceği belirtildi. EKODOSD tarafından yapılan açıklamada “Amacımız sulak alan ekosistemi içinde önemli yeri olan leyleklerin nesillerini devam ettirmesine ve sulak alanların korunmasına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktadır.  2004 yılından bu yana leylekleri izleme ve koruma çalışmaları yapmakta, 2010 yılından bu yana da Ege Üniversitesi işbirliğiyle Aşağı Büyük Menderes Havzası köylerinde leylek yavrularını halkalama çalışmalarını sürdürmekteyiz.

Yapılan halkalama çalışmaları leyleklerin Afrika’dan dönüp-dönmedikleri, aynı alana mı yoksa farklı alanlara mı gittikleri, kaç yıl yaşadıkları, beslenme alanlarındaki değişimler belirlenebilmektedir.

Halkalama çalışmaları leylek köylerinde bu yılda sürdürülecektir. Her geçen yıl köylerde yaşayan vatandaşların leyleklere olan ilgisi ve bilinçlenmesi artmaktadır. Çocukların çok ilgisini çeken bu çalışmalar, leylek sevgisini de aşılamaktadır.”denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.