Son Dakika

• No Posts Found

ORGANİK TARIM BAŞVURULARI İÇİN SON 15 GÜN


İsmail ERAVCI

Söke’de önemli bir tarımsal destekleme modellerinden olan organik tarım yapan üreticilerin 2018 yılı ÇKS başvuruları için son 15 güne gelindiği bilgisi verildi. Bu güne kadar ÇKS başvurusu yapmayan organik tarım yapan üreticilerin ÇKS’lerini yaptırarak organik tarım başvurularını yaptırmaları istendi.

2017 yılında Sökeli üreticinin yaklaşık 7 milyon TL. tutarında organik tarım desteği aldığını söyleyen Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf organik tarımın bölgede giderek yaygınlaşmasına rağmen henüz daha istedikleri rakamın yarısına geldiklerini belirterek “Söke Aydın’da önemli bir tarım merkezi. Organik tarımın yüzde 95’i zeytinlik arazilerde yapılıyor. Biz kooperatif olarak organik tarımın yaygınlaşması için çalışıyoruz. Söke’de organik tarımın yüzde 75’inin Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında yapılıyor. Bizim hedefimiz organik tarımın parsel bazlı değil, havza bazlı yapılması. Organik tarımda 100 bin dekarı geçtik. Hedefimiz en az 200 bin dekarı yakalamak. Bundan dolayı kooperatif olarak çalışma alanını geniş tutuyoruz.

Organik tarım yapan üreticilerimiz için ÇKS başvuruları için son 15 gün kaldı. Üreticilerimiz zaman geçirmeden mutlaka başvurularını yapsınlar. Çünkü normal ÇKS için bu yıl başvuru yapmazsan desteği sadece bu yıl için alamazsın. Ekonomik kayıp sadece başvuru yapmadığın yılı içerir. Ancak organik tarımda başvuru yapmazsan bu gelecek 3 yıllık kayıp demektir. Bunun için zaman geçirmeden üreticiler ÇKS başvurularını yapsınlar, bunun yanında organik tarım dilekçelerini de vermeleri menfaatlerine olacaktır. Üreticilerimiz bu bakımdan önlerindeki kısa süreyi en iyi değerlendirerek ÇKS kayıtlarını yaptırsınlar. Normal üreticiler için ÇKS’de son tarih Haziran ayı. Ancak ornaganik tarımda diğer işlemlerinde yürütülebilmesi için bu tarih Mart ayı olarak belirlendi. Bugüne kadar organik tarım için ÇKS başvurusu yapmayan üreticilerimiz zaman geçirmeden başvurularını yapsınlar.”dedi  .

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.