Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – DÜNYA DEVLETLERİ VE ENTRİKALARI

MUSTAFA ULUÇAY

İnsanlık hayatında devletlerin oluşması ve aralarında ilişkilerin şekillenmesi tarihi kayıtlarda yer almaktadır. Bu ne zaman başladı ve nasıl başladı, kendi içlerinde ve aralarında hak-adalet ölçüleri ne düzeyde seyretti yine tarihi kayıtları ihtiva etmektedir. Bu ilimle uğraşanlar bunları en iyi bilmektedir. Ama, artık durum değişti, zamanımızda bu konu her ne kadar yine araştırıcı uzmanını alakadar etse de, teknolojinin gelişmiş şartlarında bu hususta bir noktaya kadar her insan bilgi sahibi olabilir. Şimdi, insanların gözlerinin önünde cereyan eden olaylar bu imkanı sunmaktadır. Hatta merak edip araştıranlar daha fazlasına bile ulaşırlar. Mesela, yıllardır Ortadoğu da yaşanan olaylar, barış ve özgürlük adına orada boy gösteren devletler hak-adalet adına neler sergilemektedirler? Baş rolü oynayanlar, yardımcı aktörler ve piyonları o bölgenin insanlarına ne vermektedirler? Oraya neden geldiler, ne hak ve yetkiyle orada bulunmaktadırlar? Bütün bunlar artık en ince detaylarına kadar bilinmektedir. Hergün dünya haber ajansları harıl-harıl oradan bilgiler veriyor. Bu bilgilere dayanılarak da yorumlar yapılıyor. Elbette, verilen haberlerin ve yapılan yorumların doğruluk derecesi tartışılmaktadır. Bu konuda hakçasına hareket eden ve güvenilirlik durumu tartışılmayanlar yok mu? Vardır mutlaka. Bunları bilmek artık sır değil, yeter ki hakkaniyet ölçüleri içinde değerlendirilsin.

HAK VE ADALET KISTASLARI

Ölçüleri yanlış olanların yaptıkları işleri değerlendirmeleri de yanlış olur. Hele birde yanlı, önceden pazarlıklı ve kasıtlı olanların güvenilir olmaları asla mümkün değildir. Hak-adalet bunlara göre farklı anlamlar taşır. Daha açıkçası kendilerinin çıkarı ve menfaatleri önceliklidir. Birde güç faktörü belirleyici olursa, orada zulüm ve haksızlıktan başka bir şey söz konusu olamaz. Yıllardan beridir o coğrafyada yaşananlar bunları ispatlar. Mesela, ülkemizi tehdit eder manada uğradığımız haksızlıklar bunu göstermektedir. Yıllardır terör örgütleriyle mücadelemizde bizden yana olduklarını söyleyenler, gizliden o örgütleri destekliyorlardı. Son zaman o terör örgütlerine yaptıkları aleni yardımlarıyla  iki yüzlülükleri deşifre oldu. Ama bu halde bile inkara yeltenmekten geri durmadılar. Hatta  utanmadan birde bizi tehdit etmektedirler. Hele o barış ve özgürlük getirme adına girdikleri ülkelerde o ülkeye ve vatandaşlarına verdikleri zararlar akla ziyan. Lakin, işin garibi bu durumun idraki o zulme ve mağduriyete uğrayan devletin toplumu için itiraf kolay olmuyor. Çünkü, cehalet ve bir takım yanlış kültürel etkenler bu durumu önleyici  önemli âmiller olmaktadır. Ancak, o art niyetli sömürü güçleri bu durumdan istedikleri gibi yararlanıyorlar. Ne yazık ki o mazlum milletler  bunun da gerektiği gibi farkında olamıyorlar.

AKILLILIK GERÇEĞİ GÖRMEKTİR

Ülkemizin şer güçleriyle mücadelesi ve başarılar elde etmesi bir takım düşmanlarımızın hoşuna gitmiyor. Bunların bir kısmı o şer güçlerin arkasında olduğu belli olanlar. O çeteleri organize ediyor, bakıyor ve besliyorlar. Çünkü, amaçları orada bu kargaşa bitmesin, insanlar birbirini kırmasın diye değil. Bunlar apaçık düşman, bunları anlıyoruz, lakin bu ülkenin içinde ferah-fahur yaşayan bir takım gafil ve hainler var, onları anlamak mümkün değil. Yıllardır ülkemiz ve insanlarımız bu şer örgütlerin caniliklerinden az mı çekti, bebekleri bile katleden bu vahşiler neye ve kime hizmet ediyorlar. Bunları görmemek, akıl etmemek nasıl bir inanış ve anlayıştır? Kendilerini halkın üstünde gören bir düşünceyle bazı ünvan ve bilgeliklikleri kalkan yapanların ardından karşı duruş sergilemeleri nasıl bir akıllılıktır? Aslında akıllılık gerçeği görmek ve o gerçeğin ardında durup onu desteklemek değimlidir? Askerimiz canı pahasına ülkesi ve milleti için mücadele verirken ve müthiş kahramanlıklar gösterir ve destanlar yazarken, bunları görmemek hangi aklın kârıdır? Yani, tarihten bu yana hiçbir hainin ve zalimin arkasına sığınmamış ve kendisi de asla böyle çirkinlikler yapmamış bir milletin bayrağının altında olmak birilerini rahatsız mı ediyor? Evet, şimdiye kadar hak ve adaletin her hâli ve tavrıyla temsilcisi olmuş Türk milleti, bundan sonra da ayni yolda olmanın haysiyeti ve şerefiyle yürüyüp yoluna devam etmesi iftiharımızdır. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bu inanç ve düşünceyle esenlikler diliyorum. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.