Son Dakika

• No Posts Found

TUZU AZALT, KALP KİRİZİ ORANINI DÜŞÜR


İsmail ERAVCI

12 -18 Mart yani içinde bulunduğumuz haftanın 2018 Dünya tuza dikkat haftası olarak belirlendiğini söyleyen Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Duygu Başar Özüdoğru, Dünya Sağlık Örgütü’nun günlük tuz tüketimini 5 gram olarak önerdiğini belirterek, aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi pek çok hastalığa neden olduğunu söyledi.

Dün katıldığı Yenidoğan Semt evinde kadınlara verdiği eğitimde, 12-18 Mart 2018 Dünya Tuza dikkat haftası olarak belirlendiğini söyleyen Diyetisyen Duygu Başar Özüdoğru “WHO (Dünya Sağlık Örgütü) günlük tuz tüketimini 5 gr olarak önermektedir. Ülkemizde 2008 yılında yapılan TürkToplumunda Tuz Tüketimi veKan Basıncı Çalışmasına (SALTurk) göre tuz tüketimi çok fazladır. Ortalama tuz tüketimimiz günlük 18 gramdır. Yani Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği rakamın neredeyse 4 katına yakındır.  Diyette Tuz Alımının günlük 9 gram azaltılması durumunda  felçlerde %34 lük, kalp krizlerinde %24 lük azalma sağlar. Aşırı tuz tüketimi insan sağlığına olumsuz yönde etkilediği için az ama iyotlu tuz kullanılmasına özen gösterilmesi gereklidir. Aşırı tuz tüketimi kişinin kan basıncını yükseltir ve inme, kalp krizi, kalp hastalıkları risklerinin artmasına sebep olmaktadır” dedi.

Aşırı tuz tüketimini azaltmak için yapılması gerekenler konusunda da açıklamalarda bulunan Diyetisyen Özüdoğru “Yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın.

Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın/suda bekletin; daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.” Dedi

Son yıllarda hazır besinlerle birlikte beslenme alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyen Duygu Başar Özüdoğru, hazır soslar, atıştırmalık ürünler, tuzlanmış kuru yemişler, turşu ve salamura besinler, aramalı, aromasız doğal olmayan gazlı içecekler ve gazsız mineralli içeceklerden uzak durulmasını istedi.

Dengeli ve yeterli Beslenme konusunda da bilgiler veren Özüdoğru “Vücudun büyümesi, yenilenmesi çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna yeterli ve dengeli beslenme denir.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.