Son Dakika

• No Posts Found

TOPLUMUN EĞİTİMİ ÖNCE KADINDAN BAŞLIYOR


İsmail ERAVCI

Söke Halk Eğitim Merkezi’nin organize ettiği etkinlikte Yenidoğan Mahallesi semt evindeki kursiyer bayanlara sağlık konusunda bilgiler verildi. Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy, Söke Sosyal Hizmetler Müdürü Serbilgül Bakır, Söke KETEM Sorumlu Hekimi Azize Bülbül, Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Duygu Başar Özüdoğru, Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Pehlivan ve Yenidoğan Mahalle Muhtarı Tuncay Tunç’un katılımıyla bayanlara KETEM hizmetleri, koruyucu aile ve sağlıklı yaşam konularında bilgiler verildi.

Değişik konularda bayanların bilgilendirildiği toplantıda Söke KETEM ve Söke Verem Savaş Dispanseri sorumlu hekimi Dr. Azize Bülbül, KETEM Hizmetleri konusunda bilgiler vererek “Söke KETEM Merkezi Ticaret Odası binası zemin katında hizmet veriyor. Burada kalın bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taramaları yapılıyor. Biz burada şikayeti olmayan vatandaşlar için tarama yapıyoruz. Rahim ağzı kanseri taraması 5 yılda bir yapılıyor. Meme ve kolon kanseri taramaları da yapılıyor. KETEM’de çalışanların tamamı bayan. Sıkılmadan ve istediğiniz zaman bize gelebilirsiniz. Pek çok bayan korkuyor. Korkacak bir şey yok. Erken teşhis konulduğunda ve tedavi yapıldığında uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürdürebilir. Erken teşhis ve tedavi sonucunda hastalıktan hiçbir iz kalmaz. Sağlık başka şeye benzemez. Sağlığınızla ilgili erteleme yapmayın. Göğsünüzde küçük bir kitle tespit edildiğinde kısa sürede bu kitle alınırsa uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürersiniz. Bazı bayanlar mamografiden korkuyor. Korkmanıza gerek yok. 40-69 yaş arasındaki 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Bu oran büyük bir oran. Kadınlar 20 yaşından itibaren kendi kendilerine muayene etmeleri gerekli. Sizleri KETEM’e bekliyoruz. Randevu alırsanız beklemeden tarama yaptırabilirsiniz.”dedi.

Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy’da açıklamalarda bulunarak “İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak özellikle toplum sağlığını ilgilendiren halka ulaşarak bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bunun yanında aile hekimliği ve diğer birimlerimizle birlikte Söke halkına sağlıkla ilgili konularda bilgilendirmek. Bu bilgilendirmeye en doğru nereden ve nasıl alabilirler onun yardımını yapıyoruz İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak. Ekip arkadaşlarımızla birlikte bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız önümüzdeki günlerde hız kesmeden devam edecek. Amacımız Söke’nin tamamına ulaşmak.”dedi.

İçinde bulunduğumuz haftanın aynı zamanda Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlendiğini söyleyen Esma Gürsoy “Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.”dedi

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kirtbeyoğlu’da muhabirimizin sorularını cevaplayıp “Bizim bu yaptığımız sosyal sorumluluk projesi. Hanımlarımızı nasıl bilinçlendirebiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz konusunda projeler üretiyoruz. Hanımlarımıza toplu olarak bulabileceğimiz yerlerden biri Halk Eğitim Merkezi kursları. Bu isteklerimizi kurs hocalarına ilettik. Hanımlarımızı davet ettik, geldiler. Faydalı oldu diye düşünüyorum. Hem İlçe Sağlık Müdürlüğümüz hem de İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile hanımlarımızı bilgilendiriyoruz, bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Merkez Halk Eğitim Müdürlüğünde de bu tür bilgilendirme yaptık. Orada daha kalabalıktı. Haftaya yine yapacağız. Yani Halk Eğitimin tüm kurslarına gideceğiz. Hanımlarımıza ulaşacağız. 3 yıldır Söke’deyiz. Ben geçen yılda bu kurslara katıldım. Geçen yılda hanımlar çok ilgi gösterdiler. Bu sene daha fazla ilgi gördük. Gittikçe daha da artacak. Bir çok bayana ulaşacağımızdan eminim. Bizim hedefimiz Söke’deki tüm bayanlara ulaşmak. Daha güzel olacak herşey. Toplumun eğitimi önce kadından başlıyor. Bunun için önce kadınlarımızı bilinçlendireceğiz, ondan sonra tüm toplumu bilgilendireceğiz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.