Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE HALK KÜTÜPHANESİNDE MEHMET AKİF ERSOY OKUMA SALONU AÇILDI


İsmail ERAVCI

Söke’de bu yıl en anlamlı etkinliklerden birisi Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesinde gerçekleşti. İstiklal Marşımızın Kabul edilişinin 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında dün Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesinde Mehmet Akif Ersoy okuma Salonu açıldı.

Mehmet Akif Ersoy Okuma Salonunun açılışına Söke Garnizon Komutan vekili Albay Hasan İhsan Kızgınçelik, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. Fatma Neval Genç, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf Pehlivan, okul Müdürleri ve davetliler katıldılar

İstiklal Marşı’nın tamamı bir öğrenci tarafından okunmasından sonra konuşmacı olarak katılan yazar Prof. Dr. Enver Konukçu, kendi özgeçmişinden bilgiler vererek başladığı konuşmasında İstiklal Marşının yazıldığı şartlara iyi bakmak gerektiğini söyledi. “Atatürk olmasaydı biz buralarda olamazdık” diyerek sözlerine devam eden Enver Konukçu, marş kelimesinin Fransızca olduğunu belirterek “İstiklal Marşı yazıldığında üzerinde marş ve istiklal yoktu.  İstiklal Marşı 1918 ile 1923 yılları arasındaki İstiklal mücadelesini anlatır. Bu yıllarda hür yaşamanın mücadelesi verilmektedir. Daha sonraki yıllarda Mehmet Akif’i soruyorlar bir daha böyle bir marş yazabilirmisin diye oda hayır cevabı veriyor. Mehmet Akif bugün yaşamış olsaydı Suriye ve Afrin içinde bir marş yazardı.” Dedi.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Okuma Salonunun açılışı Garnizon Komutan Vekili Hasan İhsan Kızgınçelik, ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. Fatma Neval Genç ve Prof. Dr. Enver Konukçu tarafından açıldı. Okuma salonu gezildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.