Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 12 ÇOCUK 9 AİLENİN HİMAYESİNDE BAKILIYOR


İsmail ERAVCI

Söke Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Serbilgül Bakır, önceki gün Yenidoğan Semt Evinde düzenlenen etkinlikte bilgiler vererek, koruyucu aile olma şartları konusunda bayanlara bilgiler vererek, Söke’de bugün itibariyle 9 ailenin koruyucu aile görevi yaptığını belirterek, bu sayının artması gerektiğini söyledi.

Yenidoğan Semt Evindeki etkinlikle koruyucu aile sistemi konusunda bilgilendirmelerde bulunan Söke Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Serbilgül Bakır “Son yıllarda Çocuk Yetiştirme yurtlarında kalan çocukların aile ortamında yetişmeleri için Koruyucu Aile Sistemi uygulamasına geçildi. Koruyucu Aile Sistemine dahil olmak isteyen ailelerin bize başvurması gerekiyor. Koruyucu aile olmak için durumu uygun olan ailelerin istekleri çok kısa sürede olumlu sonuçlanıyor. Koruyucu aile olmak ile çocuğu evlat edinme arasında fark var. Koruyucu ailede çocuk devletin ama bakımını aileler yapıyor. Durumu uygun olan ailelerin koruyucu aile olmasını istiyoruz. Koruyucu aile, akraba çocukları içinde koruyucu olabilir. Ailenin bu çocukların bakımı için yeterli bütçeye sahip olması gerekiyor. Bu çocuklar devletin çocukları ama siz korumalığını yapıyorsunuz. Yetiştirme yurdunda kalan bu çocukların ebeveynleri olduğu için evlatlık verilemiyor. Koruyucu aile olma konusunda ve korumaya aldığınız çocuk konusunda yaş sınırı yok. Her yaş grubundan çocuğa korucuyu aile olabilirsiniz. Koruyucu aile oldunuz ve bir veya iki çocuğa koruyucu ailelik yapıyorsunuz, bizim uzmanlarımız 3 ve 6’şar aylık periyotlarla gelip incelemelerde bulunuyor.

Burada amaç bu çocukların yuva ortamında değil, aile ortamı sıcaklığında yetişmelerini sağlamak. Koruyucu aile olmak için bizzat Söke Hilmi Fırat Huzurevi bahçesinde bulunan Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğüne başvurup talebinizi iletebilirsiniz. Bunun yanında bizim ücretsiz 183 hattımız var. Bu hattı arayıp koruyucu aile olma talebinizi iletebilirsiniz. Talebiniz 24 saat içinde sonuçlandırılıyor. Meslek elamanlarımız gelip inceleme yaparak hemen karar veriliyor.”dedi

Gazeteniz Yeni Söke Muhabirinin Söke’deki koruyucu aile sayısı ile ilgili sorusunu da cevaplayan Serbilgül Bakır “Bizim görev alanımız içinde Söke’nin yanı sıra Kuşadası ve Didim ilçeleri de bulunuyor. Sayı sürekli değişiyor. Bugün itibariyle Söke’de 9 koruyucu ailemiz mevcut. Bu 9 aile 12 çocuğa koruyucu ailelik yapıyor. 3 ilçedeki koruyucu aile sayımız ise 19. Koruyucu aile yanında kalan çocuk sayımızda 22’dir. “dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.