Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Teğmen Mustafa Kılıç: Vatanın bölünmez bütünlüğüne tehditler karşısında bu büyük millet her zaman şehit olmayı gurur kaynağı olarak görmüştür.

Ulvi Atmaca: Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan asil ruhtur.

İsmail ERAVCI

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 103’üncü yıldönümü Anma etkinleri Pazar günü Söke’de törenlerle kutlandı. Anma töreni sabah saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenklerin konmasıyla başladı. Söke Kaymakamlığı, Söke Garnizon Komutanlığı, Söke Belediyesi ve Söke Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği çelenkleri anıta sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal Marşı söylendi.

Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı yapan Söke Garnizon Komutanlığı’ndan Topçu Teğmen Mustafa Kılıç “En kutsal hak olan yaşam hakkını kazandıran, her sayfası altın harflerle yazılmış, milli tarihimizin mimarı kahramanlarımızdır. Onlar, toprak, suyla yoğrulduklarında çamur, kanla yoğrulduklarında vatan olur. Onlar vatan topraklarını kanla sulamışlar ve bu toprakları bize vatan yapmışlardır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz devletimizin varlığının, milletimizin birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar ulusumuzun gönlünde yaşamaya devam edeceklerdir. Şehitlerimizin manevi varlıkları, Türk Milleti’nin tarih ve ulus bilincinde oluşturulmasında, vatan sevgisinin eşit tutulmasında ve bu değerlerin genç nesillere aktarılmasında sahip olduğumuz en kıymetli hazinedir.

Bu bilinçle adlarını ve anılarını gönüllerimize nakşettiğimiz şehitlerimizin hatıralarını ebediyete kadar yaşatmak ve bize emanet ettikleri bu güzel vatana sahip çıkmak en öncelikli görevlerimizdendir. Bizler için vatan sıradan bir toprak parçası değil, uğrunda asırlarca savaşılmış, can verilmiş ve bağrına binlerce şehit verilmiş kutsal bir yaşam alanıdır. Vatanın bölünmez bütünlüğüne tehditler karşısında bu büyük millet her zaman şehit olmayı gurur kaynağı olarak görmüştür. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. “dedi.

Söke Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ulvi Atmaca yaptığı konuşmada “Millet olma bilincinin tohumları atılarak kurtuluş savaşının kazanılmasına zemin hazırlayan bir prestij ve azmin zaferidir. Çanakkale Savaşları 1. Dünya Savaşı’nın en önemli ve hassas bölümünü teşkil eder. Çanakkale Savaşı ordumuzu zafere taşıyan Mustafa Kemal gerçeğini ortaya çıkarmış, milletimiz 500 bin evladını bu savaşta şehit vermiştir. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları ile eşsiz cesaretlerine minnettar olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.

Çanakkale Zaferinin özellikle genç nesillere iyi anlatılması ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır. Milletimiz ne zaman kendini darda hissederse gazilerimizi dinlemesi, gazilerimizin ve şehitlerimizin vatan sevgisi çizgisine dönmesi yeniden dirilmesi için yeterli olacaktır. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan asil ruhtur. Çünkü onlar 1071’den beri geliyorlar. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için her zaman geldiler, gelmeye devam ediyorlar. Dün olduğu gibi bugünde bizler bu asil topraklara her daim savunmaya hazırız. Bin yıldır bizleri bu topraklardan atamadılar. Bu emellerinden vazgeçmediklerini etrafımıza kuşatmaya çalışmalarından anlıyoruz. Ama bir şeyi unutuyorlar. Bin yıldır olduğu gibi bu aziz millet bir defa daha galip gelmiş haçlı ruhunu Afrin’e gömmüştür.”dedi.

Daha sonra şiirler okundu. Bir Hilal Uğruna, Çanakkake’den Afrin’e Mektup konulu yarışmada birinci olan Söke Anadolu Lisesi öğrencisi Nurtek Güney mektubu okundu. Ardından Söke Asri Mezarlıktaki Şehitlik ziyaret edildi. Şehitler için dualar okundu ve kabirlerine karanfil bırakıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.