Son Dakika

• No Posts Found

KÜTÜPHANELER HAFTASI ÖNCESİNDE SÖKE İŞLETME FAKÜLTESİNDE ANLAMLI ETKİNLİK

İsmail ERAVCI

Prof. Dr. Fatma Neval Genç: İlçe halk kütüphanesi, merkez kütüphanesi, bireysel bağışlarla birlikte şu anda 5 bin kitaba ulaştık. Bu 5 bin kitabın 3 bin tanesi etiketlendi ve rafta. Geriye kalan kitapların rafa çıkması içinde çalışmalar devam ediyor.

Buranın fiziki eksiklerini gidermek ve süreli yayınları ve mesleki kitapları da temin ederek inşallah hem fakültemiz için hem de Söke için iyi bir kütüphane kazandırmayı düşünüyoruz.

26 – 30 Mart tarihleri arasında kutlanacak olan kütüphane haftası etkinlikleri öncesinde ADÜ Söke İşletme Fakültesi anlamlı bir etkinliğe imza attı. Dün saat 10.00’da Söke İşletme Fakültesi Kütüphanesinde düzenlenen etkinlikte kütüphaneye kitap bağışlayan ve katkı sağlayanlara teşekkür belgesi verildi. Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, şu ana kadar Söke İşletme Fakültesi Kütüphanesi’ne 5 bin kitap bağışlandığını belirterek, bu 5 bin kitaptan yaklaşık 3 bininin sisteme girildiğini söyledi.

Etkinliğe ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Söke Meslek Yüksekokulu Müdürü Kamil Bircan , Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbabalı, Söke İşletme Fakültesine kitap bağışında bulunan ve kütüphaneye katkı sağlayanlara teşekkür belgesi verildi. Kahvaltılı toplantıda ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neval Genç, kütüphanenin daha çok kitaba ihtiyacı olduğunu söyledi. Söke Meslek Yüksekokulu Müdürü, yüksekokuldaki 1200 kitabı Söke İşletme Fakültesine bağışladıklarını belirterek “Bu şekilde daha kapsamlı bir kütüphane oluşturularak ADÜ’ye bağlı okullardaki öğrenciler kütüphaneyi birlikte kullanabilecekler.”dedi.

Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Akbabalı da yaptığı açıklamada, Söke Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi olarak sadece Söke İşletme Fakültesine değil, Garnizon Komutanlığına, Söke İlçe Jandarma Komutanlığına, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Birimine kurulan kitaplıklara kitap bağışında bulunduklarını belirterek, Söke İşletme Fakültesi kütüphanesinde akademik kitaplarında olması gerektiğini söyledi.

Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, kütüphanenin kuruluş süreci ile ilgili bilgiler vererek, Söke İşletme Fakültesi’nde kütüphanenin bulunmadığını ve içinde bulunulan alanın mutfak olarak kullanıldığını belirterek “Biz 2016 yılı Aralık ayında göreve başladıktan sonra öğrencilerimizden kütüphane oluşturulması konusunda talep geldi. Biz gelen bu talepler üzerine teşebbüslerimiz oldu. Ancak bu teşebbüslerden sonuç alamadık. Bunun üzerine bizim kendi girişimlerimiz başladı. Öncelikle Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden bazı rafları buraya taşıdık. Nazilli Belediyesi’nden destek aldık. Bize kamyonlarını ve eleman verdi. 30 adet rafı Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden buraya taşıdık. Yine buradaki sandalye ve masaları Nazilli Meslek Yüksekokulu bize verdi ve bağışladı. Bunun dışında 15 rafı Sökeli hayırseverler ve hocalarımız bağışladı.”dedi.

Bu işlemlerden sonra kitap bulma çalışmasına başladıklarını dile getiren Dekan Fatma Neval Genç “ADÜ Merkez kütüphanesinden katkı sağladık. Sosyal medya üzerinden kampanya başlattık. Sökeliler bu kampanyaya duyarsız kalmadılar. Kitaplarını bağışladılar. Her bir bağışçımızdan hangi kitapları aldık, bunları kaydettik. Sistem üzerinden Söke İşletme Fakültesi Kütüphanesini oluşturduk. Bu şekilde İlçe halk kütüphanesi, merkez kütüphanesi, bireysel bağışlarla birlikte şu anda 5 bin kitaba ulaştık. Bu 5 bin kitabın 3 bin tanesi etiketlendi ve rafta. Geriye kalan kitapların rafa çıkması içinde çalışmalar devam ediyor. Bir o kadarda bekleyen kitabımız var. “dedi.

Bunun yeterli olmadığını söyleyen Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç “5 bin kitap sadece bağışlarla oluşmuş kitap. Örneğin burada süreli yayınlar yok. Süreli yayınlar bir kütüphanenin olmazsa olmazıdır. Yani akademik dergiler. Şu anda bunlarla bizim bağlantımız yok. Yine doğrudan hocalarımız ve öğrencilerimiz için gerekli olan mesleki kitaplar konusunda sıkıntı var. Bu kitapların bağış yoluyla gelmesi mümkün değil. Bu kitapları satın alma yoluyla ulaşabiliriz. Önümüzdeki dönemde hedefimiz bu. Yani buranın fiziki eksiklerini gidermek ve süreli yayınları ve mesleki kitapları da temin ederek inşallah hem fakültemiz için hem de Söke için iyi bir kütüphane kazandırmayı düşünüyoruz.

Bu vesile ile ben kitap bağışlayan kurumlara, kişilere, her zaman yanımızda olan Söke halkına, siz basına teşekkür ederim. Çünkü burayı biz birlikte oluşturduk. Bütün faaliyetlerimizde olduğu gibi Söke’deki kurum ve kişilerle ortak hareket ediyoruz. Bu kütüphanede öyle ortaya çıktı.”dedi.

Şu anda kütüphanenin öğrencilerin kullanımlarına açıldığını söyleyen Genç “Öğrencilerimiz şu anda burada ders çalışıyor. İki hafta sonra vize sınavları başlayacak. Daha yoğun şekilde kullanılacak. Sadece raflardaki kitaplar kullanılıyor, henüz ödünç verme sistemine geçemedik. Tüm kitaplarımız tamamlandıktan ve kayda girdikten sonra ödünç verme sistemine gireceğiz. 2 ay sonra ödünç kitap vermeyi de başlayacağız.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.