Son Dakika

• No Posts Found

“BORSADA PAMUK FİYATLARININ OLUŞMAMASINDAN ŞİKAYETÇİYİZ”

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, yaklaşık 1 aydır Ticaret Borsasında fiyatların tahtaya yansımaması nedeniyle üreticinin sıkıntılı olduğunu söyledi. Konunun geçtiğimiz aylarda İzmir Ticaret Borsası’na gelen Bakanlık denetçilerinin Korbey toplantısında pamuk alım satımının yapılmaması durumunda tahtaya fiyat yazılmaması konusunda gönderdiği bir yazıdan kaynaklandığını söyleyen Kocabaş, bu durumun ise daha fazla mağduriyete neden olduğunu söyledi.

Bakanlık denetçilerinin adeta kaş yapayım derken göz çıkardıklarını söyleyen Kocabaş “Borsa’da yaklaşık bir aydır bir belirsizlik var. Üretici pamuğunu satacak, ancak fiyat belli değil. Kaç liradan satacağını bilmiyor çünkü ortada bir fiyat yok. Daha önce tahtaya yazılıyordu. Alıcı fiyatı, satıcı fiyatı diye. Muamele olmasa da üretici bir fikir sahibiydi. Ancak Bakanlık denetçileri yaptıkları denetimler sonucunda borsalara yazı gönderiyor ve Korbey’de alım satım olursa bu fiyatların tahtaya yazılmasını, eğer alım satım olmazsa yani muamele olmazsa fiyatın tahtaya yazılmaması konusunda uyarıyor. Bunu yaparken amaç hayali pamuk fiyatının önüne geçmek olarak açıklandı.

Ama bu durum pamuk fiyatı belirsizliğini ortaya çıkardı. Bakıyorsunuz borsaya hiçbir şey yok. Tüm rakamlar sıfırı gösteriyor. Yani kaş yapayım derken göz çıkarıldı.

Durumu Ziraat Odaları Genel Başkanlığına bildirdik. Sorunun çözülmesini istedik. Aslında İzmir Ticaret Borsası’nda pamuk alım satımı yapılıyor. Öğleden önce Korbey toplanıyor, pamuk alım satımı olmuyor. Ama öğleden sonra alıcı ve satışı bir araya geliyor işlem yapılıyor. Bu fiyat tahtaya yazılmıyor ama borsa bültenine yazılıyor. Yani borsada her gün bir muamele var. Ama üretici bunu bilmiyor. Ben bu konuyu iletmek için hem Bakanlığa hem de Ziraat Odaları Genel Başkanlığına yazı yazdım. Eskiye dönülmesini istedim. Borsada alım satımda olmasa alıcı ve satıcı arasındaki fiyattan bilgimiz oluyordu. Duruma göre kendimize bir yol belirliyorduk. Belirsizliğin kalkmasını istiyoruz. Bu konuda girişimlerimiz devam ediyor.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.