Son Dakika

• No Posts Found

SGK 2018 DESTEKLERİ GENÇ İŞADAMLARINA ANLATILDI


İsmail ERAVCI

Söke SGK personellerinden Bilal Kurt cumartesi günü Söke Genç İşadamlarına konuk oldu. Bilal Kurt Söke Genç İşadamları Derneği üyelerine 2018 yılında devletin işadamlarına verdiği desteklerle ilgili bir sunum yaptı. Devlet Desteklerinin 2018 ile 2020 yılı sonuna kadar geçen süreyi kapsadığını söyleyen Bilal Kurt, bu 3 yıl içinde desteklerden 1 yıl yararlanabilineceğini söyledi.

Bilal Kurt yaptığı açıklamada “İstihdam desteği ile bir senden bir benden destekleri 2018 yılında da sürüyor. Bunlar için bazı şartlar var. Sigortalılar için ilave istihdam destekleri var. Sigortalılar için son 3 ayda 10 günden fazla sigortası olmaması gerekiyor. İşkur’a işsiz olarak kayıtlı olması gerekiyor. İlave istihdam teşviki 3 yıl boyunca geçerli. 2018 yılı 1 Ocak tarihinden başlayıp 2020 yılının 31 Aralık tarihine kadar devam edecek bir istihdam teşvik uygulamasıdır. Bundan yararlanma süresi 12 ay. Eğer 18 yaş üstü ve 25 yaş altı olursa erkeklerde yararlanma süresi 18 aya kadar çıkıyor. Bayanlarda da 18 yaşın üzerinde olursa yine 18 aya kadar yararlanılacak. Engelliler içinde yine 18 aya kadar yararlanılabiliyor. Ama diğer şartlarda 12 ay yararlanılabiliyor.

Bundan yararlanmak için bazı şartlar işveren içinde geçerli. İşsizlik borcu, prim borcu gibi geçmiş döneme ait borçların olmaması gerekiyor. Bu sektörleri göre değişiklik gösteriyor. 2018 yılında yeni açılan işyerleri için bu teşvik 3 ay sonra başlıyor. Teşviklerden yararlanmak için işçinin 2018 yılında işe başlaması gerekiyor. Bu uygulama bir senden bir benden şeklinde yapılıyor. Ocak ayında SGK primini işveren, şubat ayında devlet, mart ayında işveren Nisan ayında devlet şeklinde devam ediyor. Bu uygulama sadece 2018 yılı için geçerli. Bunda da şartlardan biri işyerinde çalışan işçi, işverenin birinci derece akrabası olmayacak. Bu durum imalat sektöründe çalışanlar için geçerli.  Yine işverenin geriye dönük borcunun olmaması gerekiyor. Bundan yararlanabilmek için 2017 yılında ortalama çalıştırdığı kişiye bakılıyor. Eğer 3 kişi çalıştırmışsa 5 kişi için 2018 yılında bu destekten yararlanabiliyor.

Askeri ücret teşviki de 2018 yılının ilk 9 aylık süresinde devam ediyor. İşverenler bu desteklerden yararlanabilir” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.