Son Dakika

• No Posts Found

DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİNİ SÖKE HFAL EV SAHİPLİĞİ YAPTI


İsmail ERAVCI

Söke Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi salonunda Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında farkındalık programı yapıldı. Programa Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Sağlık Müdürü Esma Ulusoy, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Serbilgül Bakır, AK Parti Söke İlçe yöneticileri katıldılar.

Nisan ayı boyunca dünyanın gündeminde olacak otizmin, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir nöro – gelişimsel bozukluğu rahatsızlığı olduğu bilgisi verilerek “Otizmin belirtileri en erken yaşamın ilk 6. ayında fark edilebiliyor. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor “denildi

Günümüzde her 68 çocuktan birinin otizm riski ile doğduğu belirtilen açıklamada “Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 68 çocuktan biri için konulmakta. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.142.586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gencimizin, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı ise sadece 30 bin 50” denildi.

Otizmin bilinen tek çaresinin erken tanı ile yoğun, sürekli ve özel eğitim olduğu bilgisi verilerek “Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

2 Nisan 2018 tarihinde Söke Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi salonunda Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında farkındalık programı yapılmıştır. Programa tüm protokol katılmıştır. Otizmli çocuklara eğitmen eşliğinde ebru çalışması yaptırılmış ve bu çalışmalar sergilenmiştir” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.