Son Dakika

• No Posts Found

GENÇ ÇİFTÇİ DESTEKLEMELERİ ANLATILDI

İsmail ERAVCI

Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programı kapsamında 2018 yılı Genç Çiftçi Desteklemeleri konusunda dün Söke Ziraat Odası Konferans Salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zeki Berhuni, Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Asbaşkanı Hilmi Meydan ve üreticiler katıldı.

2018 Yılı  Genç Çiftçi Destekleri ile ilgili sunumu yapan Söke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden veteriner Hekim Özlem Girer, Kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere otuz bin TL’ye kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esasların açıklandığını belirterek “ Söke İlçesi için Bakanlığımız tarafından belirlenen projeler; Hayvancılık Projeleri Büyükbaş Hayvancılık (Sığır-Manda), Küçükbaş Hayvancılık (Koyun) Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi İpekböceği Yetiştiriciliği, Kanatlı Yetiştiriciliği( Tavuk), Bitkisel Üretim Projeleri, Açık alanda süs bitkisi yetiştiriciliği, Bağcılık, Bodur ve yarıbodur kapama meyve bahçesi, Bodur ve yarıbodur olmayan kapama meyve bahçesi yetiştiriciliği, Böğürtlen, Çilek, Ahududu, kivi, Fide-fidan yetiştiriciliği, Kontrollü örtüaltı sebze yada muz yetiştiriciliği, Kontrollü örtüaltı tesisisnde süs bitkisi yetiştiriciliği, Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, Tıbbi aromatik bitki üretimi, işlenmesi,depolanması ve paketlenmesi,  Coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi projeleri yer almaktadır.”dedi.

Ön başvurular internet ortamında 02 Nisan 2018 – 30 Nisan 2018 tarihleri arası mesai bitimine kadar  Bakanlığın https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacağını söyleyen Özlem Girer “Kesin müracaatlar Genç çiftçiler yazılım programı çıktıları,  projeyi ve istenilen belgeleri, ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim birimlerinin bağlı olduğu il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona ermeden şahsen yapacaktır. Başvurunun tamamlanmış olması için dosyanın bizzat elden teslim edilmesi şarttır. Proje Yürütme Biriminin proje hazırlama yükümlülüğü yoktur” dedi

Başvuru şartları ile ilgili bilgiler veren Özlem Girer “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak. Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla sigortalı olmamak, başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak, başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak gibi şartları içeriyor.”dedi.

Hayvansal üretime yönelik proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaş hayvandan fazla hayvan sahibi olmamak gibi şartlarında arandığını söyleyen Özlem Girer “Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak gerekli “dedi.

Başvuru için gerekli belgeler konusunda da bilgiren veren Özlem Girer, “Bu Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesi imzalanarak belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla otuz bin TL’ye kadar hibe yoluyla destek verilir. Proje KDV hariç hazırlanır ve hibe ödemesi buna göre yapılır. İl Değerlendirme Komisyonu tarafından teslim alınan projeler on iş günü içerisinde değerlendirilip onaylanır. Komisyon tarafından hazırlanan nihai listeler belirlenen yerlerde ve şekilde ilan edilir. Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu; gerekçesini belgelendirmek suretiyle başvuruyu reddedebilir veya hibe sözleşmesini iptal edebilir.”dedi Özlem Girer 2017 yılında Söke’den 22 projenin kabul edildiğini belirterek, bunun 20’sinin hayvancılık konusunda olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.