Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE BUZAĞI ÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI


Yılmaz Bozkır:
Buzağı ölümlerini yüzde 5’in altına düşürdüğümüz takdirde 3 yıl içinde ithal olarak dışardan getirdiğimiz hayvan sayısı kadar buzağıyı yaşatmış olacağız

İsmail ERAVCI

2018 Buzağı Yılı etkinlikleri kapsamında Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof.Dr. Kerem URAL ve Yrd. Doç. Dr. Hasan ERDOĞAN’ın katılımlarıyla dün 10.30’da Söke Ziraat Odası Toplantı Salonunda buzağı ölümlerinin önlenmesine yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Yılmaz Bozkır, Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zeki Berhuni, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş ile çok sayıda vatandaş katıldı. Eğitim toplantısında dünyadaki buzağı ölümlerinin yüzde 5 olduğu dikkat çekilerek, Türkiye’de ise bu sayısının yüzde 10 ile yüzde 15 arasında değiştiği bilgisi verildi.

Toplantıda ilk sözü alan Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür yardımcısı Yılmaz Bozkır yaptığı açış konuşmasında, 2018 yılının buzağı ölümleri ile mücadele yılı ilan edildiğini belirterek “Bu kapsamda Aydın İl Müdürlüğü olarak buzağı ölümleri ile ilgili panel yaptık. Panelin başarılı geçtiğine inanıyorum. Ayrıca 17 ilçemizde de buzağı ölümleri ile ilgili eğitim toplantıları yapacağız. Söke’de yaptığımız bu 3’üncü toplantımız. Amacımız buzağıların doğumdan sonraki ölümlerini en aza indirmek. Bizim yaptığımız çalışmalarda Aydın’da buzağı ölümleri yüzde 5 ile 8 arasında. Bizim hedefimiz bu oranı yüzde 1’e düşürmek. Buzağı ölümlerini yüzde 5’in altına düşürdüğümüz takdirde 3 yıl içinde ithal olarak dışardan getirdiğimiz hayvan sayısı kadar buzağıyı yaşatmış olacağız. Bu hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak hem de üreticiye büyük bir gelir sağlayacak. Buzağı ölümlerinin nedenleri basit hata ve tedbirsizliklerden olduğunu tespit ettik. Onun için biz ne kadar çok üreticiye ulaşıp bu basit tedbirleri aldırırsak oranı düşüreceğimize inanıyorum” diyerek katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlk konuşmayı Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Veteriner Dr. K. Göktuğ Toros yaptı. Göktuğ Toros, buzağının kaybını sadece bir buzağı kaybı olarak değerlendirmemek gerektiğini belirten Göktuğ Bozkır “Bir buzağının yetişkin bir sığır olduğunu düşündüğümüzde 300 kg karkas ağırlığı veya damızlık sığır kaybı olarak düşünmeliyiz. Hayvancılık sektörü son yıllarda buzağı ölümleri ile sık sık gündeme gelmekte. Her yıl doğan 3.4 milyon baş buzağıdan henüz 1 yaşına gelmeden 500 bininin ölümünün potansiyel maliyeti 2 milyar liraya ulaşmakta. Ayrıca bu buzağıların ekonomiye kazandırılması durumunda 1 milyar 75 milyon TL.lik et, 1.75 milyar liralık damızlık düve, 600 milyon TL.lik sütü kazanmış olacağız. Buzağı maliyeti işletmenin yüzde 40 maliyetini oluşturduğu düşünülmekte.

Ülkemizde ortalama buzağı kayıp oranı yüzde 15 civarında. İlimizin durumunu değerlendiğimizde 1800 işletmede yapılan anket çalışmasında 7 bin buzağının doğumdan sonra öldüğü tespit edilmiş. Bu çalışmaya atıklar dahil edilmemiştir. Bu da ülke geneline göre ilimizde iyi bir durum olduğu ve yüzde 5’lik bir oranatekabül ettiği ortaya çıkmıştır. Son dönemde Söke’deki durum daha iyi olduğu görülmekte. Özellikle dağ hayvancılığında hayvanlar kendi dışkıları içinde yatmadıklarında, dışarda rahatça gezinebildiklerinde Söke’deki oran yüzde 4 hatta daha da düşüktür.

Karlı bir işletmede bir inekten yılda bir buzağı alınması gerekmektedir. Bizim için yıllık olarak alamadığımız her buzağı bir kayıptır. İlimizdeki yaklaşık 32 bin 800 işletmede 410 bin büyük baş ile Türkiye’de 7’inci sıradayız. 500 bin ton süt üretimi ile Türkiye’de 6’ıncı sıradayız. İşletmelerimizin yüzde 96’sı kontrolsüz işletme olarak adlandırılan 50 baş ve altındaki işletmelerdir ”dedi.

Daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof.Dr. Kerem Ural ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Erdoğan buzağı hastalıkları ile ilgili bilgiler verdiler. Uzmanlar sütü en fazla insanların tükettiğini belirterek, sağlıklı sütün sağlıklı buzağından elde edildiğini söylediler.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.