Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – ÇİFTÇİLERİN BAHAR HAZIRLIĞI

MUSTAFA ULUÇAY

Havaların ılık ve mülayim gitmesiyle ovada zirai faaliyetler başlamak üzere. Çiftçiler çift için hazırlarını, ekipmanlarını gözden geçirerek yapmakta. Dolayısıyla tarlalar da bu arada tava gelmekte. Gerçi daha bahar yağmurları var, İncili Çavuşun meşhur hikayesi ile darbı mesel olmuş altın saban hikayesinin önemini vurgulayan. Allah’ım hepsi için hayırlısını versin. Bu arada birçok tarlada otlar bele vurmuştur. Haliyle, içinde su birikmeyen tarlalar tava gelmiş çiftçisini beklerken, çiftçi de mazotunu ve gübresini temin edip gün saymaktadır. Barajların doluluk oranlarından pek bahsedilmiyor. Göletlerden de söz eden yok, çünkü onlarda ayrı bir önem arz ediyor. Sarıçay barajının parasını  Büyükşehir verecek yapımını da DSİ üslenecekti.  Galiba yine uykuya yattı. Su deyince, Boynak içme suyunundan söz etmemek haksızlık olur. Toplumda bir şayia var ortada dolaşıyor, bu suyun geldiği söylenmekte, bazıları da hemen-hemen gelmek üzere olduğunu heyecanla sağa-sola anlatmaktadır. İnşallah artık bu söylentiler boşa çıkmaz. Hoş olmayan bir haber var, bu yıl buğday tarlalarında sıkıntı olduğu ifade ediliyor. Buğdaylarda külleme, pas ve süne hastalığı görülmesi dolayısıyla üreticilerin uyarıldığı bildiriliyor. Umarız ciddi bir rahatsızlığa neden olmaz, başak tutmuş olan buğdaylar artık daneye güç verme noktasında. Üretici de artık her halde boş durmaz, elinden geleni yapacak ve önlemini alacaktır.

BAHAR AYLARI HAREKETLİ AYLARDIRHer mevsimin kendine özel bir önemi ve güzelliği vardır. Ama bahar ayları başka, mart, nisan, mayıs diriliş aylarıdır. Her şeyde bir hareketlilik başlar, tabiat ana uyanır, her canlıda bir kıpırdanış, kendisini ıspata bir yöneliş, özünden kaynaklanan bir diriliş ve güzelliğini farklı renkleriyle bir gösteriş sergilerler. Bunlardan yararlanmak için insanlar şehirlerden akın-akın doğaya, piknik alanlarına Cennet bahçelerini andıran baharın zevkini ve kokusunu almaya gittiklerini görürsünüz. Bu mevsimde günler uzamakta, güneş varlığını biraz daha hissettirir şekilde görünmekte, dolayısıyla her insanda bir farklı hareketlenme başlamaktadır. Bir takım kurum ve kuruluşlar kendilerini yenilemek için seçimler yapmakta, önceden hazırladıkları hedeflerine yönelip amaçlarına ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Evet bu mart, nisan ve mayıs ayları dur-durak ayları değildir. Diriliş yağmurlarıyla uyanan tabiat çiftçiye, ziraatçıya hülasa tarımla uğraşan ve rızık peşinde koşan herkese, bana bak ibret al, hergün en az bir adım ilerliyorum. Önce filizlenip yapraklandım, sonra tomurcuk ve çiçek açtım, şimdi ise meyveye gidiyorum. Sen ne duruyorsun, bu hareketlilik içinde boş durma ve kendine bir iş bul. İşte şimdi tam bir Salih Amel işleme zamanı. Siyasette mi, sanatta mı, ticarette mi veya bilimde mi, nerde olursa-olsun iş olsun, çünkü hiç boş duran yok. Bak, bal arısı o çiçekten-o çiçeğe koşturuyor, ya o kelebekler dertleri ne hiç durmuyor kanat çırpıp onlarda çiçeklerin üzerine uçuşuyorlar. Bal arısı gibi bal yapmıyorlar, neden çok güzel bir çiçeğin üstünde uykuya dalmıyorlar? Neyse, daha fazla uzatmayıp konuyu değiştirelim.

BAZI ÖZEL GÜN

VE HAFTALAR

Baştan beri dediğimiz gibi hareketli günler yaşıyoruz. Geçen hafta gazeteniz Yeni Söke ve değerli yazarımız Sayın Yaşar Çağbayır, Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger tarafından “Aydın’ın kültürüne katkıda bulunmaktan ödüllendirildiler”. Bu bir onurdur, Sayın Valimize teşekkür ederiz, gazeteniz Yeni Söke sahibi Sayın Hasan Hüseyin Beye ve Sayın Yaşar Çağbayır beye de bu çalışmalarının devamını diler ve kendilerini kutluyoruz. Evet, hareketlilik açısından önemli gün ve haftalar yaşıyoruz. Ülkemiz, yöremiz ve ilçemiz adına, mesela dün Aydın Ak-Parti İl Kongresine Sayın Cumhurbaşkanımız gelecekti, eğer geldi ise mutlaka İlimiz adına güzel şeyler söylemiştir. İlçemizde de Ticaret odası seçimleri yapıldı, üç liste ile şeçime gidildi, listelerdeki üyelerden İlçemiz için önemli vaatleri olan ve bu vaatlerinde iddiaları bulunan kişiler vardı. Eğer seçilirlerse Söke’yi bırakın ülke çapında, dünya çapında önemli bir merkez yapacağını ve bunu gazeteniz Yeni Söke de bir röportajı ile ilan eden Sayın Ömer Yaraş adında genç ve dinamik bir Söke Ticaret Odası üyesi ifade etti. İnşallah seçilmiştir, çünkü, gerçekten Söke’nin böyle aktif, hedefleri olan ve cesur müteşebbislere ihtiyacı vardır. Bu konuda ilginç bir gelişme, en son Söke Belediyesi, Belediye Başkanı başta olmak kaydı ile Söke OSB’den Üyeleriyle beraber istifa ettiler haberi vardı. Tam bir Bekri Mustafa hikayesi! Başkanın adına daha önce diğer partilerle ilgili söylentilere şimdi girmek istemiyorum. Nasip olursa ileriki günlerde onlardan da bahsederiz. Çünkü, ileriki günlerde Söke Belediyesini hareketli günler bekliyor. Neyse, bu hafta bu kadar, gelecek haftaya buluşmak ümidiyle hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.