Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE ZEYTİN DELİCELERİNİN AŞILANMASI TÖRENİ YAPILDI


İsmail Eravcı

Kırsal kesimlerde salma hayvancılık yapılması nedeniyle zeytin fidanı dikimi yerine kendiliğinden yetişen zeytin delicelerinin aşılanarak devlet eliyle üretime kazandırılması çalışmaları Aydın’da 5 yıl önce başlatılmıştı. Çalışmalar dönemin Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından pilot bölge olarak seçilen Kaygıllı Mahallesi’nde başlatılmıştı ve daha sonra Demirçay, Sofular, Güneyyaka gibi mahallelerde sürdürülmüştü.

Yapılan çalışma ile Kaygıllı ve çevresindeki binlerce kendiliğinden çıkma zeytin deliceleri aşılanarak üretime kazandırılmıştı. Kırsal alanda kendiliğinden çıktığı için sulama sorunu olmayan ve zeytin delicelerinin tepesinin kesilerek zeytin aşısı yapılması nedeniyle bölgedeki zeytin üreticileri tarafından daha çok tercih ediliyor. Aradan geçen 5 yıl sonra Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu yıl tekrar  “Yabani Zeytin Delicelerinin Aşılanması” projesi başlattı ve aşılamanın ağırlığı Karacahayıt  Mahallesi’ne verildi. Geçtiğimiz Cuma günü zeytin delicelerinin aşılanması törenle tanıtıldı.

Geçtiğimiz Cuma günü Söke’ye bağlı Karacahayıt Mahallesi’ndeki törene Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekili Tarım ve Köyişleri Komisyonu sözcüsü Mehmet Erdem, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu,  Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fuat Fikret Aktaş, İl Jandarma Komutanı Selahattin Acara, Aydın İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, DSİ Bölge Müdürüne Vekaleten DSİ 221. Şube Müdürü Serkan Baştürk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Aydın Çelik, Tarım Kredi Bölge Müdürü, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, İlçe Müdürleri, Söke Ziraat Odası Başkanı, Karacahayıt Mahalle Muhtarı Ahmet ATEŞ, Komşu Mahalle muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

Törende konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş “Söke İlçemizde Karacahayıt, Avşar, Yeşilköy, Çalıköy ve Nalbantlar mahallelerinde yaklaşık 100 bin adet delicenin %70’i aşılandı. Nalbantlar mahallesindeki zeytin delicelerinin aşılanmasıyla proje tamamlanmış olacaktır. Söke’den sonra Karpuzlu ilçesinde de 40 bin adet zeytin delicesi aşılanacak. Böylece toplamda 140 bin adet delice aşılanmış olacak. Bu ağaçlardan 3 yıl sonra verim alınmaya başlanacak, 5. yılda ise her ağaçtan 5 litre zeytinyağı elde edilecek. Bu da 10 milyon 500 bin TL’ lik bir gelir sağlayacak” dedi.

Bölgenin coğrafi yapısı gereği zeytin fidanı dikerek zeytin yetiştirmenin çok zor olduğunu söyleyen Karacahayıt Muhtarı Ahmet Ateş “Zeytin deliceleri kendiliğinden yetişmiş ağaçlar. Bu zeytin deliceleri üretime katılamıyordu. Eskiden babalarımız dedelerimiz imkanları ölçüsünde bu delice ağaçlarını zeytin aşılıyordu. Bu dağlardaki zeytin ağaçlarının büyük çoğunluğu böyle yetişti. 5-6 yıl sonra aşıların zeytin vermeye başlamasıyla Karacahayıt’da üretim artacak” dedi.

Zeytin delicelerinin aşılanması sonrasında Karacahayıt ve çevre köylerin ekonomilerinin artacağını dile getiren AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, proje maliyetinin 550 bin TL. olduğunu söyledi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’de Aydın ilinde 25 milyon zeytin ağacı varlığının olduğunu belirterek, hedeflerinin bu zeytin ağacı varlığını daha da artırmak olduğunu söyledi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.