Son Dakika

• No Posts Found

AKIL VE GÖNÜL BİRLİĞİ

MUSTAFA ULUÇAY

Bu arada bir takım kurum ve kuruluşlarımızda seçimler oldu ve oluyor. Bu kurum ve kuruluşların var oluş statüleri çerçevesinde olması gereken değişim ve dönüşüm çalışmaları, hizmete yönelik, demokratik bir rekabet içinde olması önemli ve gerekliydi. Görünüşte öyle de oldu, iç hesaplar hariç! Çünkü o ifade ettiğimiz kurallara ne kadar uyulduğu her zaman olduğu gibi yine tartışıldı ve tartışılıyor. Evet, geçen haftalarda bu tür seçimlerin bazıları yapıldı. İlginçliği ve renkliliği ile konuşulan iki seçim var Söke’miz için düşündürücü. Onlar hakkında görüş ve düşüncelerimizi siz okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. İlki Söke OSB seçimleri daha önce bir nebze yazdık, Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yeni yönetim kurulu Aydın’dan seçilip, Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger tarafından görevlendirilmiş. Bu gelişme üzerine Söke Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran ve ekibi OSB yönetimindeki görevlerinden istifa edip ayrılıyorlar. Sayın Başkan Toyran sonra bir basın toplantısı tertip ediyor ve yeni OSB yönetimi ile ilgili eleştirel bir konuşma yapıyor. Aslında kendisini eleştirmesi ve bu meyanda bir öz-eleştirel muhasebe yapması gerekirken böyle bir yol seçmesi, tanıdığımız kadarıyla Sayın Başkan için pek yadırganacak bir durum değil. Neyse, Sayın CHP’li Söke Belediye Başkanımızın siyasette rakipleri Ak-Parti ve MHP İlçe Başkanları Sayın Fatih Gürer ve Sayın Veysel Öztürk bu gelişmeler üstüne çok önemli açıklamalarda bulundular.

ZARAR  EDEN  İLÇEMİZ  SÖKE  OLUYOR

Söke Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran seçildiğinden bugüne hizmet açısından hep tartışılmıştır. İşte en son Söke Ak-Parti İlçe Başkanı Sayın Fatih Gürer tarafından bir değerlendirme. Özet olarak, “ 2014 Yerel seçimlerinden bu yana geçen dört senede Söke Belediyesi çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Maalesef bu 4 yıllık süreçte ne Söke Belediyesi ve ne de Aydın Büyükşehir Belediyesi Sökelilere vermiş oldukları vaatleri yerine getirmemişlerdir.” Dolayısıyla, Söke Belediye Encümenine aday göstermeyeceğiz demiştir. Diğer taraftan Söke MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk de, Söke CHP Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran için yaptığı değerlendirmesinde diyor ki, “son iki aydır belediye meclisinde yaşanan etik dışı ve gayri ahlaki siyasi gelişmeler, hem siyaseten, hem de Söke’nin bir ferdi ve sevdalısı olarak bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Dolayısıyla, ayni talihsizlikleri bir daha yaşamamak için belediye encümen üyeliğine partimiz adına aday gösterilmemesine karar vermiş bulunuyoruz” demiştir. Evet, ne kadar acı ve hazin bir durum. Sonuçta zarar eden Söke oluyor. Sebebi de, Söke CHP Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran görünüyor. İlerisi ne olur, belli değil, ancak seçim yaklaşıyor, Sökeli seçmenlere iş düşüyor. Söke’nin geleceği-istikbali önemli, hemde şu malûm hâliyle çok önemli. İnşallah Sökeliler Söke’nin önünü açacak, en güzel bir şekilde yüzünü güldürecek çalışmaları ve atılımları yapacak bir seçim gerçekleştirirler. Bunun özlemi ve umudu içerisindeyiz.

GELİŞİM   DEĞİŞİM  VE  DÖNÜŞÜM

Evet, gelişim, değişim ve dönüşüm bunlar büyük laflar, ama bunlara ve uygulanmalarına ciddi ihtiyacımız var. Söke’nin bunlarsız ufkunun açılması pek mümkün görünmüyor. Bunlar içinde makalemizin baş tarafında ifade ettiğimiz akıl ve gönül birliği de şarttır. Söke Ticaret Odası seçimlerinden az önce gazeteniz Yeni Söke de, Söke Amerikan Kültür Kolejleri Kurucu Temsilcisi Sayın Ömer Yaraş ile tanıştık. Söke Ticaret Odası Üyelerinden ve seçimde Yönetime girmek isteyenlerdenmiş. Evet, seçim üç liste iştirakiyle gerçekleşmiş. Ancak, sonradan öğrendik ki, Söke Ticaret  Odası Üyesi Sayın Ömer Yaraş bey yönetime seçilememiş. Üzüldüm. Çünkü, o gün oradaki sohbetimizde eğer yönetime seçilirse Söke için hedefleri olduğunu ifade etmiş ve onları uzun-uzun anlatmıştı, özellikle ben çok sevinmiştim. O sohbetimizden bir gün sonra da Sayın Ömer Yaraş beyin gazeteniz Yeni Söke de “Söke de eğitim ve ticaret üzerine” bir röportajı da çıkmıştı. Sohbetimizde ifade ettiklerini röportajında detaylarıyla zikretmişti. Arkadaşlar arasındaki sohbetimizde bu Üyenin seçimde yönetime girmesini konuştuk. Ben anlattıkları ile ilgili olarak bu üyenin Söke için bir şans olduğunu söylemiştim. Ama, sohbetimizde bir arkadaşımız ise, hiç şansı yok dedi. Ben yine de ümitli idim, seçilir ve Söke için gerçekleştirmek istediği hedefleriyle, Söke de bir gelişim, değişim ve dönüşüm olur. Ne yazık ki, arkadaşımızın dediği gibi gerçekten hiç şansı yokmuş ve seçilememiş. Ne yapalım, yine de Söke için yeni yönetim hayırlı olsun diyelim ve bu haftaki yorumumuzu da burada noktalayalım. Herkese esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.