Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE OVASI’NDA MÜNAVEBE İÇİN TARLA KONTROLLERİ YAPILDI


İsmail Eravcı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamında arka arkaya 3 yıl aynı ürünün ekilmesi durumunda 3’üncü yılda destekleme priminin verilmeyeceği konusunda yayınlanan genelge nedeniyle Söke’de pamuk üreticisi sıkıntılı günler geçiriyor. Özellikle taşkın bölgesi ve tuzlanmanın fazla olduğu bölgelerde uygulamanın kaldırılması amacıyla önceki gün Söke Ovasında uzmanlar tarafından bir inceleme yapıldı. Söke Ovasındaki 100 bin dekarın üzerindeki bir alanın münavebe kapsamından çıkarılması isteniyor.

Önceki gün ADÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Ali Kaynak, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden müdür yardımcısı Aydın Çelik, Ziraat Yüksek Mühendisi Fatma Güney, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nden Salih Kızıltepe, Nazilli Pamuk Araştırma Merkezi’nden bir uzman, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke ve Koçarlı ovaları Sulama Birliklerinden birer temsilcinin katıldığı inceleme gezileri yapıldı.

Ekip öncelikle Burunköy’den başlamak üzere Yeniköy, Akçakaya, Pamukçular, Nalbantlar, Çalıköy’den Serçin Mahallesine kadar olan taşkın bölgesindeki arazi yapısını inceledi. Bu arada taşkın bölgesindeki üreticilerin sıkıntılarını dilediler. Ekip daha sonra Akyeniköy, Yeniköy, Balat, Batmaz, Doğanbey, Atburgazı, Tuzburgazı arasında kalan tuzlanmanın en fazla görüldüğü bu bölgede tarla incelemelerinin bu bölgedeki üreticilerle konuştular.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı bir genelge yayınladı. Bu genel bizleri sıkıntıya sokan bir genelde 3 yıl aynı ürünü üst üste ekildiğinde 3. yıl prim alamayacağız. Bunun bizim için sıkıntısı şu Söke Ovasının çok büyük bir kısmında pamuk üretimi dışında üretim yapılamıyor. Ankara’da bu durumun kaldırılması için girişimlerde bulunduk. Bu konuda belli bir noktaya geldik. Söke Ovasının bazı bölgelerinde ekilen ikinci ürün yem bitkileri muaveme olarak kabul edilmesi konusunda önemli bir gelişme sağlandı. Ancak Söke Ovasında Burunköy’den itibaren Serçin Mahallesine kadar bir taşkın bölgesi var. Bu bölgede kışlık ürün yetişmiyor. Bölge su altında kalıyor. Bunun yanında Akyeniköy’den başlamak üzere Balat, Batmaz, Doğanbey, Tuzburgazı, Atburgazı ovalarında tuzlanma fazla. Bu ovalarda arazilerin kışın yıkanması gerekiyor. Eğer bu bölgede ikinci ürün uygulaması yapılırsa tarla yıkamaları yapılamayacak. Bundan dolayı tuzlanma ve çoraklaşma başlayacak. İşte bu tür sıkıntıların ortadan kalkmasını istiyoruz. Bunun çalışmasını yaptık. Ekip bir rapor hazırlayacak. Bu rapora göre bu bölgede muaveme uygulanıp uygulanmayacağına karar verilecek.”dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.