Son Dakika

• No Posts Found

LİSELİ ÖĞRENCİLERE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI ANLATILDI


Yarın keşke dememek için kendinizle ilgili özel bilgileri internette paylaşmayın.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen seminerde liseli öğrencilere güvenli internet kullanımı anlatıldı. Dün saat 11.00 de Söke Suat Orhon ve Söke Ticaret Borsası Mesleki ve Teknik Lisesi konferans Salonunda düzenlenen güvenli internet kullanımı konulu toplantıda, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğünden İzzettin Fahir Kahraman, liseli öğrencilere kendileri ile ilgili özel bilgileri internette paylaşmamaları uyarısında bulundu.

Söke İlçe Emniyet Müdürü Aydın Düzalan ve Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünat Aydın’ın izlediği seminerde konuşan Aydın Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nden polis memuru İzzettin Fahir Kahraman, günümüzde bankacılık işlemlerinin büyük bölümünün internet üzerinden veya ATM’lerden yapıldığını belirterek “Dolandırıcılar çok basit yöntemlerle kart hesaplarınızı boşaltabiliyor. En çok görülen ise ATM’lerde kart girişlerine basit düzenek yerleştirmek oluyor. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Yerleştirdikleri düzenek çok kolay çıkarılabiliyor. Çünkü kartlarınızı kopyaladıkları bu düzeneği daha sonra çıkarıyorlar.  ATM cihazlarına düzenek kurularak kart dolayısıyla banka hesapları boşaltılıyor. Kartınızı yerleştirirken mutlaka cihazı elinizde sarsın. Bir düzenek varsa hemen çıkar.”dedi.

İnternetin bir çok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı geniş bir elektronik ağ olduğunu belirten İzzettin Fahir Kahraman “İnternet insanların her geçen gün hayatına giriyor. Artık günümüzde internetsiz bir hayat düşünülmüyor. İnsanlar zamanlarının pek çoğunu internet başında geçiriyor. İnternet kullanırken geçireceğiniz zamanı dikkat eden. İnternetin zamanınızı çalmasına izin vermeyin. Uzun süre bilgisayar başında hareketsiz kalmayın.”dedi.

Seminerde liseli öğrencilere zaman zaman video gösterileri ile nasıl bilgisayar bağımlısı haline gelindiği anlatılırken, tüm sorunların internet aracılığı ile çözülmesinin beklenmemesi gerektiği belirtilerek, insanların sağlık sorunlarının çözümü için bile internete başvurduğunu söyleyen İzzetin Fahir Kahraman “Her türlü sağlık sorunlarını internetten aramak çok yanlış. İnternetteki bir bilgiyi 2-3 yerden doğrulatmadan kullanmayın, İnternet kötü amaçlıda kullanılabilir. İnternet üzerinden insanlar çok kolay kandırılabilir. Gerçek hayatta kandıramayacağınız kişiyi internette çok kolay kandırırsınız. Karşınızdaki kişiyi görmediğiniz için onun söylediklerine inanmak zorunda kalırsınız.Adresinizi herkese açmayın. Bir güvenlik duvarınız olsun. İnternette 50 yerine 500 arkadaşınız olursa kandırılma riskiniz çok daha fazla olur. Sizin hakkınızda bilgisi olmayan biri sayfanızdan her bilgiyi öğrenebilir. Şifreniz doğum tarihi gibi kolay şifreler olmasın. Facebok’ta kullanmadığınız hesap bir yıl sonra siliniyor. Ancak bilgiler depolanıyor. Silinen bu hesaplara başkaları 1 yıl sonra yeniden açabiliyor ve bilgileriniz başkalarının eline geçiyor. Facebokta paylaştığınız hiçbir şey silinmez, depolanır. Özel fotoğraflarınızı paylaşmayın. Bu fotoğraflar 10 yıl sonra karşınıza çıkabilir ve memuriyetten olabilirsiniz. TC Kimlik numarası, doğum tarihi ve yeri, kimlik bilgileri, açık adres bilgileri, kredi kartı ve banka bilgileri, özel resim ve videolar, telefon numarası ve okuduğunuz okul bilgilerini internette paylaşmayın. Unutmayın keşke dememek için özel bilgilerinizi paylaşmayın.”dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.