Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 5 YAŞ ALTI AŞILAMA ÇALIŞMALARI YÜZDE 100


Esma Gürsoy: “ Bir aşılanmamış bebek aşılanmış bebekler için risk. Söke’de çocukların aşılanma oranının yüzde yüz seviyesinde ve çok başarılı olduğunu söyleyebilirim”

İsmail ERAVCI

Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü , 24-30 Nisan tarihleri arasında kutlanan Aşı Haftası nedeniyle aşının önemini dikkat çekmek amacıyla çalışmalara başladı. Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde aşı ile korunulabilir hastalıkların hızlarında belirgin azalmalar olduğu belirtilerek, bununla birlikte ulaşılan hedeflerin sürdürülmesi, hayatın her aşamasında aşılamanın önemi konusunda farkındalığın arttırılması amacı ile 24-30 Nisan 2018 tarihleri arası “Dünya Aşı Haftası” olarak belirlendiği bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, bağışıklama programında hedef kitle olan özellikle beş yaş altı bebeklerin hepsinin aşılanmasını sağlamayı hedeflendiği bilgisi verilerek, bu kapsamda Aşı Haftası içerisinde gerçekleştirilen programlarla aşının öneminin farkındalığının arttırılması amaçlandığı belirtildi. Aşının çocuk ve ebeveynlerinin sağlığı açısından önemi anlatılıyor. Bu kapsamda Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü dün saat 10.00’da Çeltikçi Mahallesi’nde bulunan 2 No.lu Aile Sağlığı Merkezi (ASM)’nde bir etkinlik yapıldı. ASM içinde oluşturulan stantta broşürler dağıtılırken, gelen vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy yaptığı açıklamada “Dünya Aşı haftasının amacı bağışıklama programındaki hedef kitlemiz bebeklerin özellikle 5 yaş altı çocukların hepsinin aşılanmasını sağlamak. Aşı yapılmayan bebek kalmamasını sağlamak. Bunun yanında aşının öneminin farkındalığını artırmak. Aşıların çocuk sağlığı ve yetişkin sağlığı için önemini anlatmak. Özellikle 5 yaş altı çocuklarımıza yaptığımız aşıyla önlenebilir hastalıklardan doğacak ölüm ve sakatlıkları azaltmaya çalışıyoruz. Böylece çocukların daha sağlıklı yaşamalarını sağlıyoruz. Bunun yanında ülkemizde yaşam süresinin uzaması, yaşlılarda artan kronik rahatsızlıklara karşı bağışıklamayı arttıracak aşılarımız da var. Örneğin bu tür hastalıklarda grip aşısı olsun, zatüre aşısı olsun, bunlarında bağışıklama aşıları konusunda da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Amacımız  5 yaş altı çocukların aşısız kalmaması, onların hayatının sağlıklı bir biçimde geçirmeleri için aşı yaptırmasıdır. Aşıyı anlatmaya çalışıyoruz. Sağlıklı yaşam için aşı diyoruz ” dedi.

Gazeteniz Yeni Söke Muhabirinin 5 yaş altı çocuklara hangi aşılar yapıldığı konusunda da açıklamalarda bulunan Esma Gürsoy ,doğan bebeklerin ailelerinin bebekleri doğar doğmaz ASM’lere başvurduklarını belirterek “ Aile Hekimlerince bu bebeklere belirli yaş gruplarına göre takipleri yapılıyor. Sağlık Bakanlığının protokol aşılarını yapıyorlar. Zaman aralıkları belli, sayıları belli ve bu aşılar Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz karşılanıyor. Bebekleri doğar doğmaz ailelerimiz Aile Sağlığı Merkezlerine başvurabilirler. Bir aşılanmamış bebek aşılanmış bebekler için risk. Söke’de çocukların aşılanma oranının yüzde yüz seviyesinde ve çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. O yüzden Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak 5 yaş altı aşılanmamış çocuk bırakmıyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.