Son Dakika

• No Posts Found

SGK VE İŞKUR TEŞVİKLERİ ANLATILDI


İsmail ERAVCI

İşverenlere verilecek olan devlet desteklerinin anlatıldığı toplantı önceki gün saat 15.00’de Söke Belediyesi Çok Amaçlı toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya katılan vatandaşlara teşviklerle ilgili ayrıntılı bilgi verildi. Toplantıya İŞKUR Merkez Müdürü Tuncay Özdemir, SGK Merkez Müdürü Abdullah Kabal, İncirliova Merkez Müdürü Kenan Yılmaz’ Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu ve vatandaşlar katıldı.

İşkur Meslek Danışmanları Aslı Karaoğlu ve Aslı Kablanoğlu, teşvikler konusunda vatandaşlara en ince ayrıntılarına kadar bilgiler verdiler. Vatandaşların sordukları soruları cevapladılar. Toplantı sonunda Gazeteniz Yeni Söke Muhabirine açıklamalarda bulunan  İŞKUR Söke Merkez Müdürü Tuncay Özdemir “ SGK müdürümüz ile İŞKUR ve SGK teşviklerini birlikte burada açıklamalar yaptık. 2018 yılı içerisinde hem ilave istihdama asgari ücretlilerin 761 TL., Sosyal Sigortalar primini artı vergi ve damga vergisi İŞKUR tarafından ödeniyor. İmalat sektöründe bunun biraz daha matrahı yüksek. 5 bin liranın üzerine çıkıyor. Bununda 2029 TL.’si Sosyal Sigortalar primini yine İŞKUR ödüyor.

Bunun dışında işbaşı eğitim programlarımız var. Bunlarla ilgili bilgilendirmede bulunduk. En az iki çalışanı olana 3’üncü işçiyi İŞKUR tarafından veriyoruz. 3 ay boyunca çalışıyor. 3 ay boyunca maaşı ve Genel Sağlık Sigortası İŞKUR tarafından ödeniyor. Bittikten sonra işveren bunu 3 ay boyunca kendinden istihdam ediyor. İstihdam ettikten sonra herhangi bir sorunu kalmıyor.

Yine 2. üç aydaSosyal Sosyal Sigorta primini biz ödüyoruz. Bunun dışında bu sene yeni getirilen bir senden, bir benden teşfiği var. Buda 2017 yılı içerisinde 1 ile 3 çalışanı olan imalat sektöründeki işyerlerine yönelik olarak 2018 yıllında iki işçi alabiliyor. 2018 yılının sonuna kadar çalıştırıyor. Ancak bunda 1 ay bizden yani İŞKUR tarafından, 1 ay işveren tarafından karşılanmak üzere bunun bütün ödemeleri aylık sigorta primleri İŞKUR tarafından ödeniyor. Bir senden bir benden teşfiki 2018 yılı sonuna kadar. Normal teşviklerde ise 01 Ocak 2018 yılından başlıyor 31 Aralık 2020’ye kadar devam ediyor. 18 -25 yaş erkeklerde ve bayanlarda 18 ay, diğer sektördeki çalışanlara 12 ay süreyle teşviklerimiz devam ediyor.

Vatandaşlarımıza daha detaylı bilgi için gerek İŞKUR müdürlüğüne, gerekse SGK Hizmet merkezi Müdürlüğüne bekliyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.