Son Dakika

• No Posts Found

TEFEKKÜR – BİR KONUĞUM VAR

MUSTAFA ULUÇAY

Uzaklardan değil ama, kendisinden uzaklaşmamam gereken bir konuğum var. Her yıl beni ve benim gibi görevinde sözleşmeli Allah’ın kullarını ziyaret eder. Sözüne sadık olanlar bu konuğu hasretle, sevgi, saygı ve hürmetle karşılar. Hanesine konuk eder, onunla halleşir feyzinden ve bereketinde hissedar olmaya çalışır. Ne yazık ki, sözüne sadık olmayanlar onu kapıdan çevirir. Kimisi adeta kovar, bu uzun günlerde ve kaynar sıcaklarda gidecek başka bir kapı bulamadın mı der. Kimisi de yılışık bir ifadeyle, ellerini oğuşturup, başını sağa-sola eğip, omuzlarını kısarak türlü çeşit bahaneler sıralar, içeri almamak için böylece başından savar. Bazıları da, havalı-civalı ve nefsine sevdalı bir tavırla, ne yapalım artık kapımıza gelmişsin geri çevirmek ayıp olur, geç içeri kendine bir yer bul ve uslu-uslu otur der.

Ramazan bu, görevli bir memur, karşıdakinin karşılama tavrına göre hareket eder, ya sevinçle içeri girer, ya kapıdan döner gider veya kapının yanına bir köşeye çöker. Artık bundan sonra ev sahibi konuğuyla baş-başa kalır. Kimisi bu kutlu konuğuna izzet-ikramda bulunur ve onu baş köşeye oturtur. Samimi duygularla sohbete ve muhabbete koyulur. Kapıdan döndürülen ise mahzun, müteessir ve üzgün bir başka kapıya yönelir ve ziyaretlerini böylece sürdürür. Ta ki, kabul edilecek bir açık kapı bulana dek! O def’i belâ kabilinden Mübarek Ramazan’ı kabul eden ise, elâleme ayıp olmasın tanrısı adına sadakatle, arada bir eşine, dostuna gösteriş için Ramazan’ı takdim eder. Ama arka planda aklında fırtınalar, kalbinde kazan kaynar, bu kararsız ve mürailiklerini sahte tebessümlerle kamufle etmenin ızdırabını yaşar. Ne yazık ki, işin garibi bu ahmak, bu halini mutlu yaşamak sanır. Ne diyelim herkesin bir sınavı var.

Evet aziz dostum, baktın mı, sen bu aile ortamlarının hangisini temsil ediyorsun? Sakın bunu bana anlatıp ıspatlamaya kalkma. Bunun ne bana ve ne de sana bir yararı olur. Ama unutma, Ramazan o güzel ve nezih konuk, o kimseyi kırmaz, üzmez ve azarlamaz, onun senden bir talebi de olmaz, sen ondan talepkâr olacaksın. O, Yüce Rabbimizin bize gönderdiği mübarek ve bereketli bir misafirdir, seferiliğini yapar ve gider. Yüce Allah ona öyle bir görev vermiş, ilahi bir memuri muhakemat kanununa riayeten buradadır. O bir tahsildar değil, kimseye fatura kesmez, ceza vermez, O bir feyz ve bereket fuarıdır. Onda yapılacak alış-verişlerin kazancı farklıdır, yılda bir sefer gelir, bunun kıymetini bilen bilir, bilmeyen bilmez. Ne mutlu bu kutlu konuğu gerektiği gibi ağırlayanlara diyor ve bu mübarek konuğumuz Ramazan-ı şerifi, hoş geldin safalar getirdin tebcil  ve tes’id ile karşılıyor hulusi kalp ile bağrımıza basıyoruz. Yüce Allah hakkımızda hayırlı, uğurlu ve bereketli eylesin. ( Amin )

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.