Son Dakika

• No Posts Found

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI SÖKE’DE COŞKUYLA KUTLANDI


İsmail ERAVCI

19 Mayıs 2018 Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı, cumartesi günü Söke’de törenlerle kutlandı. Törene saat 09.15’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumu ile başlandı. Sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Turan Günen tarafından anıta çenk konuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı Söke Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Bilge Zeren tarafından Söke Belediye Bandosu eşliğinde söylendi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları saat 09:30’da Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Törene Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Kurtoğlu, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Söke Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü A. Turan Günen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, Siyasi partilerin ilçe Başkanları, Meslek odası başkanları, öğrenciler katıldılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Söke Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü A. Turan Günen yaptı. Günen konuşmasında, Birinci dünya savaşında yok edilmek istenen bir milletin yeniden şahlandığı, esaret zincirlerini kırmak için başkaldırdığı bir gün olduğunu belirterek “Birinci Dünya Savaşı sonunda ittifak devletleri yenilince Osmanlı Devleti de yenik sayıldı. Oysa bu savaşın gerçek galibi Osmanlı Devleti idi. Çünkü savaştığı cephelerde önemli başarılar elde etmişti. Türk Vatanının bağımsızlığına karşı yönelen hain ellere müdahale edilmesi şarttı. Bu amaç uğruna yapılacak en iyi girişim vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak olacaktı. Bunun yolu da Anadoluya gidilerek bağımsızlık ateşini yakmaktan geçiyordu. Unutmayın ki Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Milli duygular içinde Samsun’da attığı ilk adım Türk Milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yolunda atılmış en önemli adımdır” dedi.

Bugün üzerinde yaşadığımız bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin Atatürk’ün Samsuna çıktığı 19 Mayıs 1919’da atıldığını söyleyen Turan Günen “Atatürk Milli Mücadeleyi başlatırken, Türk Milletine güveniyordu. Yaktığı İstiklal Meşalesinin sonsuza kadar yanacağına inancı tamdı. Gençleri ise istikbalin teminatı olarak görüyordu. Binlerce şehit vererek yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler” dedi.

Turan Günen’in konuşmasından sonra Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencisi Selahattin Şahin tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabı okundu, yine Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencisi Batuhan Ilgaz, 20 öğrenci ve tüm öğrenci gruplarınca Gençliğin Ata’ya cevabının okunması ile kutlamalar devam etti. Söke Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğünün Halk Oyunları Ekibi “Gaziantep Yöresi” oyunlarını sunacak. Hilmi Fırat Anadolu Lisesi öğrencisi İbrahim Korkut tarafından 19 Mayıs adlı şiir okunacak. Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi “Aydın Yöresi” oyunlarını sundu.  Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Filiz Taşdan tarafından Yıl 1919 adlı şiiri okundu. Söke Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğünün Halk Oyunları Ekibi “Aydın Yöresi” oyunlarını sundular ayrıca Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Müzik Grubu Gorgonlar tarafından gençlik konseri verildi. Özellikle Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa marşında Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başta olmak üzere törene katılanların büyük çoğunluğu tarafından birlikte söylendi. Tribünde oturan seyirciler ellerinde Türk Bayrakları ile marşa eşlik ettikleri görüldü.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.