Son Dakika

• No Posts Found

LEYLEK SAYIMLARI YAPILDI


İsmail ERAVCI

Yaz göçmeni olan leylekler kışı geçirdikleri bölgeden ülkemize Mart ayında gelerek üremelerini gerçekleştirdiler.

Büyük Menderes Havzası’nda yuvalarına yerleşen leyleklerin yuvalarında yavruların yumurtalardan çıkarak hızla büyüdükleri görüldü. 2009 yılından bu yana düzenli olarak Aydın ilinin batı bölümü olarak bilinen Söke ve çevresinde kalan Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda yuvalara gelen leyleklerin sayımlarının tamamlandığı belirtildi.

EKODOSD ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümüyle birlikte yürütülen leylek sayımları sonucunda 2009’da 224, 2010’da 178, 2011’de 172, 2012’de 176, 2013’te 196, 2014’te 184, leylek tespit edilirken, 2015’te Germencik-Koçarlı-İncirliova köyleri dahil edilmesiyle 304, 2016’da 278, 2017’de 262 ve 2018’de Karpuzlu köylerinin  dahil edilmesiyle 260 leyleğin geldiği tespit edildi.

Önümüzdeki yılda Aydın’ın doğu bölgesindeki yuvaları dahil ederek, Aydın ilinin tüm leylek yuvalarının tespitini gerçekleştireceklerini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “ Yapılan halkalama çalışmalarının sonuçları da her yıl artarak alınmaya başladı. Her yıl olduğu gibi, Haziran ayı içinde ABM Havzası’nda ki leylek yavrularına Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’yle birlikte halkalama çalışmaları sürdürülecektir. Önceki yıllara göre, her yıl ilave edilen yuva alanları olmasına rağmen sayılarda düşüş olduğu görüldü. Bunun nedeninin sulak alanların her yıl giderek daha da azalması, zirai ilaçların çoğalması olduğunu gözlemliyoruz.  Leyleklerin ve diğer su kuşlarının temel beslenme alanı olan sulak alanların azalması, gereken önemin gösterilmemesi ve zirai ilaç kullanımının artması bölgedeki doğal dengeyi olumsuz etkilemektedir. Bir leylek ailesi, bir üreme döneminde binlerce böcek, çekirge, yüzlerce kurbağa, balık, fare, sıçan, yılan, danaburnu ve benzeri tarım zararlısı olarak kabul gören sayısız canlı türü ile beslenmektedir. Tarımla uğraşan yöre insanları çiftlerini sürerken traktörlerinin arkasında leylekler gezinir. Toprağın kazılmasıyla birlikte tarım zararlıları meydana çıkar ve leyleklerde bunları yer. Zirai ilaç kullanımının azalmasına yol açarlar ve doğal dengeye katkıları olur” dedi.

Eskiye göre köylülerin birlikte yaşadıkları leyleklere karşı daha da hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Bahattin Sürücü “Bunun nedeni de 2010 yılından bu yana, EGE Üniversitesi işbirliğiyle yapılan halkalama çalışmaları ve leyleklerin yuva yaptığı direklere AYDEM tarafından yapay yuva platformlarının takılmasıdır. Yapılan çalışmalar köylerde farkındalık yaratarak, leyleklere olan ilgiyi daha da arttırmıştır. 7’den 70’e köylerdeki herkes leyleklerin gelişinden göç mevsimine kadar takip ediyor ve kuşların başına gelen her olayda hemen haber ulaştırmaktadır. Bu yıl köylerde değiştirilen elektrik direklerine yapay platform takılması için hemen tüm köylerden talepler gelmiştir.

Özellikle küçük çocukları olan aileler, leylek yavrularının en sevimli olduğu bu dönemde çocuklarını leylek köylerine götürerek, ebeveynlerin yavruları besleyişlerini, yavruların annelerinin gagasından besin alma çabalarını, aralarında meydana gelen rekabeti, gagalarını takırdatmalarını, yavrularını güneşten nasıl koruduklarını gösterebilirler. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden de, havzanın doğusunda Koçarlı’ya bağlı Çakırbeyli de, batısında Söke’ye bağlı Avşar köylerinde, gelen ailelere ve ziyaretçilere bilgi sunacak birer leylek evi açarak doğal hayata ve yerel turizme katkı yapmasını talep ediyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.